Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
2011-03-01, 15:24
  #1
Medlem
Ålder vid intag: 17 år
Längd och vikt: 180 cm, 73kg
Substans: Cannabis
Tidigare erfarenheter: Alkohol, nikotin.

Hade varit på studieresa tillsammans med min gymnasieklass i Belgien en vecka. Vi bodde hos värdfamiljer, sonen i familjen, som jag förövrigt umgicks med hela dagarna rökte på ungefär 4 gånger om dagen. Han frågade om jag ville prova men jag sa bestämt nej därför att jag aldrig provat förut och en utlandsresa tillsammans med skolan inte direkt var ett optimalt läge.

Mot veckans slut drack vi på en lokal bar tillsammans med klassen och lite övriga belgare. Det var väldigt trevligt men jag fick i mig lite för mycket alkohol, upp mot 9 öl och ett par groggar. Belgaren som jag bodde tillsammans med, som vi förövrigt kan kalla för B skulle gå iväg och röka med sina kompisar. Jag hängde med en bit bort runt ett hushörn och snackade medans jag kollade på när de rökte.

Helt plötsligt frågar jag om jag får prova, vilket jag självklart fick. Efter ett bloss kände jag inte så mycket, så jag tog ett ordentligt bloss till. Några minuter senare var jag garanterat bäng, endast efter ett två rejäla bloss. Jag börjar tycka att allt är väldigt roligt och kan i princip inte sluta skratta. Sedan snurrar det till rejält och dem tycker att jag ska sätta mig ner vilket jag gör, alla frågar om jag mår bra, om jag behöver spy osv.

Nu var nojjan ett faktum, jag var inte särskilt nojjig över polisen utan snarare över att någon i min klass skulle se mig alldeles bäng och jävlig. Jag och B bestämmer oss för att det är bäst att vi drar hem till honom så jag får sova både alkohol- och cannabisruset av mig. På vägen hem somnar jag ett flertal gånger i tåget och i bussen. Jag tackar B för att han tar hand om mig och försöker förklara för honom hur det här egentligen inte är jag, utan att det finns två jag utav mig, ett jag som är bäng och ett jag som inte är det. Allt kändes ganska overkligt och det hände att jag såg saker lite i "slow-motion" som att det laggade fram.

Med tanke på alkoholen är mitt minne inte riktigt tip-top men jag kommer ihåg att jag nojjade väldigt mycket över om någon sett mig och om hans pappa skulle se mig när jag kom hem. När vi äntligen kom hem runt 23 snåret gick jag upp och la mig direkt och vaknade klarvaken kl 6 dagen därpå med världens ångest.

Reflektioner: Troligtvis hade ruset blivit bättre och mer kontrollerat om jag inte druckit alkohol tidigare under kvällen, det kanske skulle det t.o.m räckt med ett bloss? Har inte provat cannabis sen dess men jag har lite blandade känslor om kvällen nu såhär ganska långt i efterhand. Känns ganska kul att ha provat samtidigt som jag helt klart borde ha gjort det under bättre omständigheter, tillsammans med ett par "riktiga" polare och utan alkohol inblandat.

Förövrigt var det ingen i klassen som sett mig, så det var lugnt på den fronten, har dock berättat för några av de närmaste klasskompisarna i efterhand. Om ni undrar varför jag var så nojjig över att någon skulle se mig var det för att det gick en del moraltanter i klassen, som troligtvis skulle sprida rykten om att jag var en knarkare eller liknande.

Hoppas att rapporten gick att läsa, var min första men kanske inte sista, vem vet!
Citera
2011-03-01, 15:52
  #2
Medlem
HardstyleFreaks avatar
du borde helt klart prova igen! utan alkohol inblandat. det förstör mer än det gör gott för en rookie. man blir alldeles för bäng väldigt lätt, illamående m.m kan då göra att man nojar upp sig själv.
Citera
2011-03-02, 21:23
  #3
Avstängd
k1mpmans avatar
Den var småmysig att läsa, kunde se mig er sitta där runt hörnet hushörnet

Kanske lite mer del på själva ruset, men annars tyckte jag det var okey. Hoppas du testar igen och kanske gör en till rusrapport om det ruset blir någolunda bra
Citera
2011-03-04, 02:42
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av k1mpman
Den var småmysig att läsa, kunde se mig er sitta där runt hörnet hushörnet

Kanske lite mer del på själva ruset, men annars tyckte jag det var okey. Hoppas du testar igen och kanske gör en till rusrapport om det ruset blir någolunda bra

Tack för feedback! Blir förhoppningsvis att jag provar någon gång i framtiden och hoppas/tror att upplevelsen kommer att bli betydligt mer uppskattad av mig själv genom bättre omständigheter och annat sällskap.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback