Som sagt så behöver man hålla full koll på hunden hela tiden och än mer på min omgivning just då jag vet att jag inte kan lita på en hund till 100%. Annars sätter man på koppel.
Visst är det möjligt att hon inte har lika hög jaktdrift som en ändamålsavlad hund, men hon är till väldigt stor del Terrier och har en hel del drift, det är bara det att jag spenderar ett par timmar Varje dag åt att tillfredsställa just den instinkten så att den kan kontrolleras. Vi jagar skarpt dagligen och annars så är det mycket apport & sök och samtidigt träning på att låta bli att jaga på varje promenad då det bor råttor i varje buske här. Är ganska övertygad om att det går att träna bort på vilken hund som helst, bara att det krävs mer jobb på vissa.
Vad folk som möter mig inbillar sig spelar ingen som helst roll. De har lika fel som de som tror att alla afrikaner är våldtäktsmän och alla araber är terrorister, men av någon jävla anledning så ska vi "respektera" just deras korkade fördomar! Jag köper inte den grejen alls. Ser jag att någon är rädd, vilket jag gör (van att läsa kroppsspråk), så ser jag till att kalla in hunden eller skicka iväg henne så att vi kan mötas på ett bra sätt, idioter som inte kan ta det får däremot helt enkelt lära sig bättre!