2011-10-21, 15:47
#265
Citat:
Ursprungligen postat av Visdomsmannen
Det är säkert en möjlighet. En annan möjlighet är att det blir ungefär som i Somalia.
Den senare möjlighetens sannolikhet är otroligt låg. Betänk bara landets geografi, folkets ekonomiska möjligheter, deras kultur, dera grannars kultur och en mängd andra fatkorer som gör att deras utveckling sattes i ett helt annat spår än vad, exempelvis, ett anarkokapitalistiskt Sverige skulle ha gjort (det senare är att man har snarlik kultur som idag, förutom den lilla (hehe) skillnaden att folk är libertarianer.
Citat:
Ursprungligen postat av Visdomsmannen
Jag tänkte ungefär så här: om man förespråkar konkurrens i lagstiftning så accepterar man också lagar som innebär ett avstamp från individens rättigheter.
Jag ser valet av privat lag som ett system som man måste väga i jämförelse med andra system - som att ha statlig lag. Att jag vill ha privat lag innebär att jag föredrar det systemet framför ett annat för att jag tror att det leder till en mer libertariansk lag, än vad statlig lag skulle ge. Jag accepterar alltså inte rättighetskränkningar bara för att jag har en viss idé om hur jag i allmänhet vill att lagen skall uppstå.
Jag önskar ha en helt libertariansk lag, men det finns inget system som med absolut säkerhet (eller ens 95% säkerhet) kan ge det. Alltså, vilket lagsystem jag än väljer måste jag acceptera att det inte kommer bli perfekt. Det erkännandet gör inte att jag måste hålla med om allt det systemet producerar. En liknelse skulle vara att ett gäng minarkister skriver en konstitution, och hur staten skall vara strukturerad, i förhoppning om att det skall ge bäst skydd av individens rättigheter. Att ifall det systemet skulle krackelera innebär inte att de vill ha dessa rättighetskränkningar.
Citat:
Ursprungligen postat av Visdomsmannen
Med objektiva kontra subjektiva lagar menar jag att det i det förra fallet handlar om lagar som sätts av staten och som alla individer och grupper får anpassa sig till oavsett vad de tycker är rätt, medan det i det senare fallet handlar om lagar som spontant dyker upp när en grupp människor bestämmer själva vad som ska vara rätt och fel. Lite dåligt ordval från min sida kanske (som vanligt
)
)Hm...jag skulle inte beskriva privat lag-processen som att den enbart består av att en viss bestämmer vad som är rätt och vad som är fel. Just den korta beskrivningen tycker jag passar bättre in på staten, där en enskild grupp kan ha så mycket mer makt än i en anarki. Ta som exempel hur ett litet gäng människor i amerikanska DEA beslutade för att, utan godkännande från kongressen eller offentlig debatt, förklara att MDMA var olagligt. De som tog det beslutet behövde inte betänka eventuellt mottryck från befolkningens sida, för de har otroligt oportionerligt lite makt att påverka personerna i DEA. Det tar ju tid att bilda en politisk koalition för att lobba staten för förändring i en viss riktning, tid för politikerna att se att det kan vara i deras intresse att göra så, och ifall det finns en stor jäkla majoritet som inte har insyn i frågan (och skulle kanske inte tagit något beslut om inte DEA gjort det åt dem) men som ogillar att politikerna gör ett avstamp i deras "paket" som de erbjuder väljarna, blir det ingen förändring alls. Trots att det var flera miljoner som använde drogen.
Jag tror att det blir lättare att bilda koalitioner för minoriteter att skydda sig från majoriteter (och andra minoriteter) under anarki, än under en stat. Det är min gissning, kan vara fel.
Men jag kan inte komma på en egen bra kortfattad beskrivning av ett anarkokapitalistiskt lagsystem. Hm...ett samhälle där lagen köpslås om helt öppet och där varje person lätt kan organisera sig med andra för att försöka få fram sina preferenser. Ingens främsta preferenser kan komma fram om det inte står i harmoni med de flesta andras preferenser (antar att de flesta har lika stor köpkraft). Det jag försöker peka på som viktigt är att man som "lagkonsument" måste ta andras konsumentval i beaktelse, vilket troligtvis leder till att ingen kan nå målet "härska över andra". Men, som sagt, att det blir så är min gissning.
Ursäkta det långa svaret, men tycker frågan är viktig. Hoppas att jag gjort (iaf) min position klarare.
