Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-02-17, 12:09
  #13
Avstängd
Tumult igår. Kroat tjafsade om att Kroatien är världens bästa land med det vackraste folket, fick nog och sa att Grekland hade inte varit fullt med kroatiska horor om hans snack stämde. Han blev arg och gick mot mig, när han var precis inom räckhåll gav jag honom en kraftig spark i bröstet så han föll och slog i skallen han blev groggy.
2011-02-17, 17:50
  #14
Medlem
Drumsticks avatar
Gick in på ICA häromdan för jag tänkte köpa mig lite godis att äta och bemöts med ett "Öh!" av några kulturberikare vid ingången. Givetvis tittar jag och då skrattade de bara.

Så faschinerande med mångkultur, hur bra vi kommer överens.
2011-02-17, 18:57
  #15
Avstängd
Åkte bussen hem idag. Eftersom trottoarerna är täckta med snödrivor åker de flesta bussen nu, och den var proppfull. Efter ett tag börjar chaffisen skrika åt folk att gå längre bak, men av någon anledning händer inget. Förklaringen visar sig vara fyra somaliskor med barnvagn och en somalisk man som täpper till i barnvagnsutrymmet. En kille som sitter i sätet framför somalierna ber den somaliska mannen att flytta längre bak, men denne vägrar och säger åt killen att hålla käften. Somaliern beter sig hotfullt och högljutt resten av resan. Ärligt talat funderade jag ett tag att slå honom på käften.
2011-02-18, 12:16
  #16
Medlem
I en Malmö affär idag.

Yngre Somalier plockar lösgodis direkt med handen ur kärlen och stoppar i käften.
Han ser att jag ser vad han gör, jag går förbi tittar stint på honom spänner ut kinderna och tar mig på magen.
Han skrattar bara.
2011-02-18, 14:27
  #17
Medlem
qemists avatar
Hade ett spännande möte idag på min gymnasieskola.
Ett tiotal småblattar från klassen under oss började provocera mig och 2 av mina kompisar när vi lirade lite pingis vid en rast. Vi lät dem vara med då vi vet hur jobbiga de skulle bli om vi nekade. Hur som haver så kör vi några omgångar och det flyter väll på hyffsat.
Men sen när en somalier åkte ut så ska han självklart neka och försöka vara med igen, när vi sa åt han så började han riva ner nätet och vara allmänt spydig. Där gick gränsen för oss och vi bad dem alla att sticka då de inte följde "reglerna". Då började hela gänget förstöra för oss genom att slå bollar och kasta iväg nätet.

När sedan en speciellt kaxig somalier drog ner nätet och kallade oss svennejävlar så brast det, jag och min polare jagade honom ut genom dörren och jag kastade ner honom i snön och min polare sparkade snö i ansiktet på honom.
Efter det så ska de självklart börja hota oss med saker som "akta dig, det kommer hända saker nu".
Säkert bara tomma hot, men ändå rätt obehagligt då man vet hur blattar fungerar, helst tio mot en.

Vi har även en liten kaxig arab på skolan som jämt brukar kalla oss horungar, svennar m m. Vi låter det oftast gå då han är mindre än oss men tillslut så tryckte min polare upp honom mot väggen, sa åt honom att hålla käften innan det händer något obehagligt och kastade sedan ner han på golvet.
Efter det fick vi höra att han hade pratat med skolans rektor och övervägde att polisanmäla oss. Vi fick självklart skit för detta även fast vi berättade hur provocerande och uppkäftig han varit.

Detta är väll egentligen två helt vanliga möten med mångkulturen, tragiskt nog.
2011-02-18, 17:45
  #18
Medlem
Stötte på min somaliska granne i trapphuset, hon hade visst handlad och verkade ha lite svårt med att bära kassarna. Jag hjälpte henne självklart till lägenheten och hon var väldigt tacksam.

Helt vanlig möte med mångkulturen
2011-02-18, 21:12
  #19
Medlem
Robin88s avatar
Köpte cannabis av en zigenare igår. Det var schyst och bubblade.
2011-02-19, 02:18
  #20
Medlem
Köpte snus på min närbutik i kväll. I vanliga fall brukar jag inte köpa snus där eftersom det är lite dyrare än vanligt. Affärsinnehavaren är definitivt inte nordisk, exakt etnicitet vågar jag dock inte gissa. Han tog 3kr extra i kortavgift vilket är aningen störande men egentligen helt skitsamma. Soft att det är öppet till 24 dock, så jävla långt till 7-11.
2011-02-19, 15:43
  #21
Medlem
negerbarns avatar
Jobbade för ett tag sen på en Willys-butik, och där fick man uppleva ett antal möten med invandrare.

Ett speciellt som jag kommer ihåg var när vi hade efter en period av mycket snatteri bestämt oss för att porta alla f.d. snattare, svenska som utländska, och detta satte vi upp en skylt om.
Det tar inte många dagar förrän en zigenarfamilj åker dit , och det blir mamman som blir den dömde, med alla prylar i barnvagnen. Hon blir därmed portad, men på grund av bristande svenskakunskaper så tror jag inte hon inser vad det innebär.

En vecka senare är hon då självklart tillbaka, med sin syster och hela familjen. Vi får syn på henne och ber henne vänligt lämna affären. Hon förstår inte, och då kommer maken fram och börjar prata med mig, först vänligt, men ju längre konversationen fortgår, desto otrevligare blir han, och han tänker inte låta oss porta henne, utan tjafsar om att det är olagligt att porta folk, att Willys räknas som en allmän plats, och att han äger en företag som kan köpa upp hela Willys redan idag om han så vill.

Till slut så säger han "Men ring polisen då om du har såna problem, så kommer dom komma hit och säga att ni visst inte får porta henne!! " Direkt tar jag upp telefonen, går därifrån och ringer ett samtal direkt till en polisbil som jag vet brukar hålla sig i ett relativt närområde. Det skulle dock ta ungefär 20 minuter för den bilen att komma fram, så under tiden går jag och håller koll på zigenarna så att dessa inte plockar på sig något.

Och det är nu som jag får se något ovanligt. En zigenarfamilj brukar inte klara en storhandling på under 1½ timme, dom strosar alltid runt, frågar massor och beter sig allmänt misstänkt. Men inte denna gången. Nu lyckas de istället fylla en kundvagn till bredden på max 7 minuter, för att därefter rusa därifrån, och ingen har sett dem där sen dess.
2011-02-19, 21:03
  #22
Medlem
Taalmannens avatar
Topplockspackningen gick på bilen på väg till Finlandsfärja. Sprang till närmaste motorvägsavfart. Försökte lifta (nej, jag såg inte farlig ut). Inga "svennar" stannade. Första blatte stannade. När jag förklarade min situation körde han mig direkt till macken där jag hoppades hyra bil, trots han inte skulle ditåt. Han ville hjälpa mer än nödvändigt!

Tack blatte! Vi hann med färjan trots alla odds emot!
2011-02-21, 13:10
  #23
Medlem
.-.-.s avatar
Jag fick smaka negernäve nyss.

Är ett avskum som i somras blev dömd för att ha misshandlat en tjejkompis till mig, han blev dömd till behandling, är nu tillbaka och varje gång jag ser fanskapet så är det enda jag kan tänka på att jag vill se han lida.

Slutligen idag bestämde jag mig och sprang ikapp och ryckte tag i han och sa att han skulle hålla sig jävligt långt borta från henne i fortsättningen, negern blev nu helt galen och började vifta vilt och förklara att han hade minsann aldrig slagit nån, ändå fick jag mig två knytnävar, kändes ju väldigt trovärdigt när han ska förklara sin oskyldighet och samtidigt står och är helt urspårad.

Forsättning lär följa.....

Det här fick mig inte att bli mindre rasist, snart hatar jag alla negrer..
2011-02-22, 15:59
  #24
Avstängd
mirafioris avatar
Gick på medeltidsmuseumet idag. Det första man ser är någon slags SFI grupp som går runt. Så långt allt väl. Men så ser man dessa jävla tältkärringar, och värst av allt, en kärring med niqab. Fy fan vad Sverige är sabbat.

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback