Citat:
Ursprungligen postat av LucNN
Jag håller inte med dig i vad du säger, men jag tror det beror på att vi använder ordet olika. När jag säger fakta, i denna sammanhäng, så tänker jag på det som på danska kallas "kendsgerninger", och som Wittgenstein i Tractatus talar om när han säger att världen består av "the totality of facts". Alltså sakförhållanden (tror jag att det heter på svenska). Du verkar använda det synonymt med obestridlig sanning. Och då är fakta ju påståenden, och inte sakförhållanden, och då pratar vi nog förbi varandra.
Men nu när jag vet vad du menade, så kan jag ju inte riktigt vara oenig, då du bara har klargjort vad du förstår vid "starkaste sannolikhetsgraden", och att du använder ordet "fakta" till att beskriva det. Eller? Jag kanske fortfarande missuppfattar dig. Men då får du klargöra.
Ja alltså, jag använder i dagligt tal fakta som absolut sanning, det kan du säkert hitta att jag har sagt i någon tråd. Till exempel: "Min bil är silvermetallic i färgen"
Vad jag menar är ju dock egentligen "starkaste sannolikhetsgrad". Vi, som i mänskligheten har ju genom tiderna haft den ena faktan efter den andre som senare visat sig felaktig. Så mina ambitioner är att dra ner på användandet av ordet för att förr eller senare sluta med det helt. För det kommer aldrig bli ett 100% trovärdigt begrepp, enligt min egna definition i alla fall.
Självklart är det bekvämt och användbart att säga "gravitationen gör så att jag faller mot marken" som ett faktum. Jag inser det.
Men hur sant kommer det vara om säg 1 miljon år om mänsklighetens kunskapsutveckling fortsätter i samma takt?
Förr: Jorden är platt
Nu: Gravitationen gör så vi faller mot marken
1 miljon år: ?
För att svara på din sista fråga, ja, för mig är fakta = starkaste sannolikhetsgraden = teori
Jag kommer aldrig i nyktert tillstånd säga att något är en "absolut sanning". Som att "min bil är silvermetallic" och då kan jag inte heller säga att det är fakta . I alla fall inte i vetenskapliga diskussioner.
Rörigheten i inlägget bjuder jag på