Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-02-12, 14:15
  #1
Medlem
Fyllde en Pringles-burk med vätgas och ställde den upp och ner.
Metallbottnen (pekar nu uppåt) hade ett litet hål i sig (1mm i diameter), brevid plastlocket (nu längst nere) gjordes ännu ett hål (större, ca 1cm i diameter).
Hålet vid locket löper genom ena väggen av papp-cylindern, detta är till för att syre ska kunna ta sig in i behållaren och kunna förbrännas av vätgasen.

Nu till själva frågan.
När vätgasen antänds vid metallens mynning brinner den med en mycket svag låga, ca en minut innan explosionen börjar det komma "pipande" ljud från mynningen.
Det pipande ljudet startar väldigt gällt men blir mörkare desto längre tid som går, min fråga är då: Varför uppstår detta pipande?!

Hittade en engelsk sida som förklarade det som att "vätgasen fungerar likt helium som tar sig förbi stämmbanden hos en människa." - vilket jag tycker är en väldigt otydlig förklaring

Oerhört tacksam för svar!

edit: En video ska ni väl också ha http://www.youtube.com/watch?v=hp-m5dPIhac
Citera
2011-02-12, 15:12
  #2
Medlem
klasklätters avatar
Det blir antagligen en stående våg i pringles-röret pga gasen som lämnar i toppen/sugs in i botten. Har dock inte hunnit läsa mer än gymnasiefysiken så lämnar inga garantier för att det stämmer.
Citera
2011-02-12, 19:03
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av klasklätter
Det blir antagligen en stående våg i pringles-röret pga gasen som lämnar i toppen/sugs in i botten. Har dock inte hunnit läsa mer än gymnasiefysiken så lämnar inga garantier för att det stämmer.
Tack för svaret! blir lite mer logiskt nu
Citera
2011-02-13, 02:53
  #4
Medlem
Stående vågor ja. I fysik-B-boken fann en liknande uppgift.
Citera
2011-02-14, 20:09
  #5
Medlem
wääuus avatar
Detta är vårt finalnummer! Här fyller vi en upp-och-nervänd plåtburk med vätgas. Burken har ett litet hål i botten och ett par små hål längs toppen. Vi tänder eld på vätgasen i det lilla hålet. Nu är det för lite syre inne i burken och det enda som händer är att gasen som slinker ut brinner med en nästan osynlig låga. Dock sugs det hela tiden in mer luft och när blandningen är rätt så går förbränningen över i deflagration och ljudet blir vinande. Efter ytterligare några sekunder har detonationsgränsen (59%) uppnåtts och blandningen exploderar. Detta brukar ta 60 till 70 sekunder.

Enligt: http://www.organic.lu.se/kemishow/mo...inns/Hydrogen/

Det verkar som att gasen först brinner i en vanlig låga, sedan nås en syrekoncentration som gör att gasen "foffar till" när den kommer ut, den brinner alltså för snabbt. Vattenångan tränger väl undan ny vätgas, men sen minskar temperaturen och mer vätgas kan komma ut och nå fram till eldlågan som kanske är en bit upp, samma sak upprepas. Det verkar som att detta går långsammare och långsammare tills syrehalten tillslut är tillräckligt stor i burken för att en explosion ska kunna ske.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback