Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2004-08-29, 22:14
  #13
Medlem
Fläskbak(kille)s avatar
Om den döde i svenska fjällen:

"Fyndet på fjället identifierat som fånge 81059 i "Nordens helvete"
20040825

Arjeplog. Det var med största sannolikhet den ryske krigsfången Alexej Matwiew som dog på fjället Tjaktja och påträffades av två norska fjällvandrare. Han hade troligen rymt från nazisternas järnvägsbygge över Saltfjället.


Här tog flykten slut från ”Nordens helvete” - bygget av Hitlers arktiska järnväg. Två fjällvandrare fann stoftet efter en krigsfånge som sannolikt var Alexej Matwiew. foto: polisen i arjeplog

Det visar efterforskningar som den norske arkeologen Martinus Hauglid gjort. Han kunde spåra den okände genom den id-bricka som påträffades på fyndplatsen. Den hade inskriptionen STALAG IIA 81059.
Med hjälp tyska säkerhetspolisens register över efterlysta under kriget knöts id-brickan till den förrymde krigsfången Alexej Matwiew. Han var registrerad i fånglägret i Neubrandenburg, Mecklenberg, Vorpommern.
Dokumentet som Hauglid använt var utgivet den 20 december 1944. Det betyder att rymningen skett före detta datum, men när rymningen skedde är oklart.
Alexej Matwiew tillhörde troligen krigsfångebataljonen 202 eller 187 som var tvångsarbetare på järnvägsbygget på Saltfjället, nära Bodö.

fästning norge
Han var en av tusentals krigsfångar och slavarbetare som på det norska fjället skulle förverkliga Adolf Hitlers dröm om en arktisk järnväg till Narvik.
Hitler ville bygga Nordlandsbanan från Fauske och norrut. Banan skulle dras i stora tunnelprojekt genom fjällen och till Narvik. Den skulle bli en del av ”fästning Norge”.
De som under krigsåren reste över Saltfjället fick se kolonner av utmärglade män i sommarkläder
i omänskligt hårt arbete.
I boken Slaget om Nordkalotten vittnar överlevande krigsfången Michail Afanasjevitj om tiden i ett fångläger nära svenska gränsen. Han berättar att fångar försökte fly till Sverige hösten 1944. Tidsmässigt kan en av dessa ha varit Alexej Matwiew.
I maj 1945 utfärdade lägerkommendanten en order om att samtliga fångar skulle avrättas. Kriget var nu inne i slutskedet och de tyska soldaterna vägrade lyda ordern. Lägerkommendanten tog då sitt eget liv.
Vid krigsslutet påträffades 468 svårt medtagna ryska fångar i fånglägret på Saltfjället. Svenska Röda Korset upprättade ett sjukhus i Fauske för att ta hand om dem.
Ute i det norska samhället omringades de frigivna ryska krigsfångarna av
jublande människor, hemmafrontens soldater gjorde honnör och civilisterna omfamnade dem: ”Norge är åter fritt och det här är våra befriare!”

hittades efter 60 år
Krigsfångarna som överlevt slitet med att bygga Nordlandsbanan beskrev det som ”Nordens helvete”.
Men på fjället Tjaktja, en bit in
i Sverige, låg menige Alexej Mat-wiew död, i fosterställning, mellan stenar som rests som vindskydd. Det skulle dröja till lördagen den 14 augusti 2004 innan han påträffades av de två norska fjällvandrarna.
Krigsslutet blev slutet på ”Nordens helvete” och drömmen om en arktisk järnväg. Norrmännen valde att i stället förlänga Nordlandsbanan från Fauske till Bodö. Dit öppnades järnvägen för trafik 1962.
För många av de ryska krigsfångarna förbyttes tyska fångläger i Norge mot sovjetiska i Sibirien. Men det visste de inte när resan från Norge till Ryssland gick över Karlshäll, utanför Luleå, där fångarna dansade och sjöng för luleborna när de bytte från tåg till båt."

Källa: http://www.nsd.se/index.php?artikel=...8dbea2b9778ec6
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback