Citat:
Ursprungligen postat av civinco
Enligt sträng-teorin finns 11 dimensioner. Det är den teori som de flesta teoretiska fysiker står bakom idag. Enligt den teorin så talar man istället om ett multiversum där man visuellt förklarar att vårt universum är som en bubbla i en ocean av miljardsmiljarder andra bubblor (paralella universum). Man tror att big bang kom till genom att två bubblor kolliderat och friktionen mellan dem skapat vårt universum. Enligt dem sker big bangs ständigt.
Jag tror absolut att en högre civilisation som har förmågan att besöka oss också kan bända tid och rum genom sk maskhål. Det finns inga fysiska lagar som hindrar det. Men deras motiv/syfte till att besöka oss är svårt att avgöra. Kanske kan det vara intressant att se hur vi utvecklar oss. Är vi en aggressiv civilisation som utgör ett framtida hot exempelvis. En aggresiv civilisation har å andrasidan inga större möjligheter till att överleva långsiktigt. Kanske besöker de oss för att bevittna en civilisations självutplåning?
Nej, strängteorier är ännu totalt spekulativa, har ett begränsat antal följare och M-teori (med de 11 dimensionerna du talar om) är ännu mindre. Det finns massor med off-shoots och liknande från dessa, med olika antal "dimensioner" och olika hantering av fundamentala krafter. Dessa extra dimensioner rör sig ändock bara om små matematiska, tja, vad ska man kalla det, matematisk kuriosa kanske, på subatomära nivåer pga. att man behöver "extra rum" för att strängarnas hypotetiska attribut skall kunna efterlevas. Som sagt är de totalt spekulativa. Teoretisk fysik handlar måhända om ordentligt matematiskt underbyggda spekulationer, men kan de inte på något vis testas så kommer de naturligtvis inte bli bekräftade - detta gäller samtliga strängteorier för närvarande, inga testbara prylar har uppkommit.
Multiversum och liknande är sprungna framförallt ur olika tolkningar av kvantmekaniken, som en hypotetisk modell av osäkerhetsprinciperna, där varje möjligt utfall utgör en alternativ verklighet. Det finns ytterligare hundratals tolkningar av samma saker som inte kommer till liknande slutsatser och som samtidigt åtnjuter en likställd vetenskaplig legitimitet, så det är lite tidigt att bortse ifrån sådant tills dess att saker och ting går att testa.
Maskhål (Einstein-Krasnikov), Alcubierredrift och liknande är teoretiskt möjliga med vår nuvarande förståelse för saker och ting. Problemet är energi, samma teorier som möjliggör dessa saker dikterar dessutom att energierna nödvändiga måste befinna sig på helt monumentala nivåer, vi snackar massa-energiekvivalens på skalor som motsvaras av jättestjärnor. Som en anti-Betelgeuse annihilerades med en normal Betelgeuse och _all_ energi togs till vara för det specifika syftet. Här börjar det "teoretiskt" möjliga bli lite galet.
Ett annat högst spekulativt problem är att i takt med att vår kunskap om fysik förbättras så tycks saker och ting ständigt begränsas. För 150 år sedan var det fullt möjligt enligt fysiken för information av något slag att förmedlas omedelbart, att uppnå och överstiga
c hade vart möjligt med tillräckligt kraftfulla motorer. GR säger att detta är omöjligt. På den vägen är det.