Citat:
Ursprungligen postat av -flame4fame-
Hur gör ni för att projicera det faktum att ni blir forever barnlösa? Förutsatt att ni inte köper nån billig surrogatmorsa.
Brukade tycka att det är lite sorgligt, men nu har jag inte tänkt så på flera år. Har fått nya saker att leva för än att föröka mig, och på nåt sätt känns det befriande att veta att jag inte kommer leva mitt liv som de flesta andra. En kille frågade mig för ett tag sen om jag skulle kunna tänka mig skaffa barn när jag blir äldre, och ju mer jag reflekterade över det, ju jobbigare tyckte jag hela konceptet med barn var. Får passa på så jag har nåt vettigt att hitta på när alla andra fått barn bara, så jag inte ångrar mig. :P
Citat:
Ursprungligen postat av -flame4fame-
Om ni hade fått välja, hade ni fortsatt vara bögar eller ej? Många verkar inte kunna svälja stoltheten och erkänna att de helst hade varit straighta.
Så du tror inte på mig om jag säger att jag skulle valt att vara bög? Skulle nog aldrig valt det när jag var mindre, det var en rätt hemsk upptäckt faktisk, men efter många års reflektion och anpassning kan jag inte se några problem med det längre. Jag gillar att böga, och jag tycker om att gilla killar. Ur min synvinkel är tjejer äckliga, så varför skulle jag valt att gilla dom? Dessutom har min läggning gett mig såpass många erfarenheter som har format mig till den jag är idag, att välja bort den blir som att välja bort sig själv och sin egen personlighet. Vem vet hur/vem jag hade varit som straight? Det hade inte varit samma person längre, det är jag helt säker på. Bögar som är nöjda med sig själv och trivs i egen kropp och själ skulle förmodligen säga samma sak.