Citat:
Ursprungligen postat av dopestghost
När jag läste "the spirit molecule" tänkte jag att: fan va fett det vore att hitta en sån där undersökning som man kunde anmäla sig som frivillig till. Efter att ha sett programmet igår har jag ändrat inställning. Aldrig att jag skulle käka svamp och sen lägga mig i en sån där maskin!
Programmet tyckte jag var okej, men det lät väl lite på dom som att forskningen inom psykedelika tidigare utfördes enbart på negativa grunder, hjärntvätt etc. Det är inte bilden jag har fått när jag läst om ämnet. Men hur som helst är det ju hur grymt som helst att dom har lyckats få finansiärer till denna typ av forskning igen, och i Europa till råga på allt!
Det är stor skillnad på svamp och dmt, även stor skillnad på forskningssyftet i de olika studierna.
Rick Strassman ville ju att de skulle göra det i en så bekväm miljö som möjligt, långt ifrån sjukhuset, men han fick inte godkännande från de ansvariga. Strassman gjorde även sitt experiment på 90-talet, det skiljer sig nog en del i utrustningen de hade tillgång till.
Jag hade inte haft några problem med att trippa i en hjärnröntgen, man har ju folk i närheten som kan hjälpa en ifall man behöver det. Sen vet man ju om att det är i forskningssyfte, där de mäter olika värden och det går nog inte att göra i en mysig skog/grotta/[insert favourite tripping spot].

Men jag förstår vad du menar, det är inte direkt ultimata setting för det naturliga syftet med trippande.