Citat:
Ursprungligen postat av Oliveira
Per Grundén är ju känd och var en utmärkt skådespelare. Lena N däremot....
Den åsikten är du nog rätt ensam om och gubben blev faktiskt 88 bast, något som få skulle vara missnöjda med att bli, det är ett långt liv.
Lena Nyman blev inte mer än 66 år och hon är en person som alla svenskar känner till, oavsett generation. Dessutom var hon en utmärkt skådespelare, även om nu inte just du tycker det.
Hennes kollegor (som ju älskar henne så otroligt, nu när hon är död), kallar ju henne för geni.
Det jag menar med mitt tidigare inlägg är att när någon halvkänd/känd person dör, så bryr sig folk egentligen inte ett barr om det, deras uttryck för sorg beror på något annat. Kanske är det ett sätt för dem att få utlopp för något annat som de sörjer.
Sen retar det mig att man alltid är så satans bra när man är död. Den som är död får ju aldrig höra de där hyllningarna. Visa uppskattning när de lever istället!