Citat:
Ursprungligen postat av XXtazy
Kanske blir off topic, men gör man det?
edit:
måste man chippa/flasha det?
Kör också alla gamla retrospel via emulator på xboxen, mina riktiga retrokonsoller är mest bara hyllvärmare numera. Xboxen erbjuder mkt bättre bild på HD-tvapparater som inte är lika förlåtande som den gamla skolan tvapparater med dålig bildsignal, och dessutom kan du köra med savestates istället för att lämna spelet igång över natten eller kladda ner massa koder på papper. Ja, och så är det förstås bekvämlighetsfaktorn att ha alltihopa på hårddisk istället för att byta kassetter varenda gång man vill spela nåt annat spel.
Kort sagt är originalxbox kunglig till det ändamålet.
Jepp, du måste modda xboxen. Du kan välja på chip, TSOP-flash (om du har en revision 1.5-xbox eller äldre), eller softmod. Alla metoderna fungerar lika bra kompatbilitetsmässigt. Det lättaste är troligen att bara löda i ett chip och köra. Att softmodda är det en del pill med, och TSOP-flashning är inte heller helt självklart, och kräver att du först softmoddar om du inte har nåt originalspel du kan köra en saveexploit på för att launcha flashprogrammet. Och du måste ändå in och löda i boxen om du ska flasha TSOP, så i slutändan blir det enklast att bara stoppa i ett chip, installera en lämplig hackad bios på det, och installera den modifierade mjukvaran via Slayers evox auto installer eller motsvarande.
En annan möjlighet är att du skaffar en PS3 och slänger på en customfirmware. Det finns redan en uppsjö emulatorer till den, och jag är övertygad att om några år så är PS3 emulatorburken of choice. I nuläget är dock en moddad originalxbox betydligt mycket mognare som emulatorplattform, och dessutom kan du få tag i en sådan för en struntsumma.