Citat:
Kommentarsfälten fyller en viktig funktion eftersom det ger alternativa aspekter på de artiklar som tidningen väljer att publicera. Det är så att säga, folkets granskning av "nyheterna" de blir påprackade. Att moderera bort avvikande åsikter för att få det att framstå som folket är av en annan åsikt än de egentligen är, är ren och skär propaganda.
Det är väl upp till verksamheten i fråga att bestämma själva var deras syfte är med deras kommentarsfält? Det råder ju fri företagsamhet i landet.
Verkar som att du vill inskränka tryckfriheten och den fria företagsamheten.
Skall vi också tvinga Avpixlat att publicera alla slags nyheter och kommentarer? Detta gör ju att deras viktigare nyheter blir ett fåtal i mängden av alla lokala/världs-nyheter som publiceras. Verkar som att detta är ytterst bra sätt för staten att kunna dölja mera obekväma åsikter, det vill säga tvinga Avpixlat att fylla deras nyhetsflöde med ointressanta lokal/inrikes/internationella nyheter.
Alla tidningar kommer ju bli likadana eftersom alla blir tvingade att publicera samma nyheter. Detta är mycket dåligt för yttrandefriheten, tryckfriheten och det ökar censuren oerhört.
Så nej tack till statlig kontroll av tidningar. Flytta till Kina om du vill är så pass emot tryckfriheten. Här i Sverige är det bra att varje företag har frihet att välja själva vad de vill publicera. Samma gäller för kommentarer.
Ingen tidning eller företag skall bli tvingad att behålla kommentarer som innehåller alternativa åsikter. Annars är vi ett steg närmare diktatur och Kina om vi skulle införa kontroll av tidningar på detta sätt.
Vill du ha alternativa åsikter så finns det mängder med alternativ redan. Om du vill läsa sånt SVD skriver om, gå till deras webbsida. Detta är en frihet många länder inte ens har. Detta är inte censur.
Det DU vill ha kallas för censur.