Citat:
Ursprungligen postat av Mack Bolan
Defenitivt inte. Det var ju inte länge sen en hentaitecknare dömdes till fängelse för att inte ha censurerat könsorganen i sin serie.
Helt sjukt.
Censur-lagarna i japan är helt sjuka. Extrem fetishporr i form av t ex djur, våldtäckts- och bajsoporr är helt ok, bara man blurrar könsorganen.
Lite mer absurditeter om japansk porr och censur:
Det är en stor del PGA censurlagarna fenomenet tentakel-porr är så stort i japan. Man behöver nämnligen inte censuerera penisformade tentakler. Det är ok att visa en tecknad 3-åring bli sodomerad av en bläckfisk. Men i playboy-magasinen i japan måste könshåren bli pixlade.
Samma land pixlar även handklovarna på en misstänkt på nyheterna och vid rättegångar för att inte implicera att den gripta är skyldig. Folk har blivit stämda över det här.
Porrlagarna är mycket liberala, däremot är censurlagarna mycket strikta.