Citat:
Ursprungligen postat av zondar
Vad jag menade mest med installera saker, var att det är mycket lättare och med mindre pill att installera och få äldre programvaror att fungera på en MAC.
Och för att förklara "håller längre" så är det så att du kan sätta dig vid en riktigt gammal MAC tex en G3 eller liknande starta upp den och den kommer fungera klockrent även fast denna har ett antal år på nacken. EN windows maskin som är så pass gammal orkar knappt något längre.
Ursäkta min otydliga formulering förut.
DVS öppnar sig en fin begagnatmarknad och man kan köpa en gammal MACbook på blocket eller liknande utan att känna sig blåst.
En MACbook brukar även hålla sig i värde ganska väl så går att sälja igen om så skulle behövas.
Är du medveten om vad skillnaden mellan en Mac och en PC är?
Det enda som skiljer dem är höljet och OS. Mac bygger inte sina egna processorer, det gör inte Microsoft heller. Att en gammal dator inte håller är därför att delarna (främst hårddisken t.ex.) blir utslitna. Det är inget som endast händer PC användare. Mac har inte magiska hårddiskar. Jag vet inte vart du får ifrån att PC datorer blir slöa och sega med åren, medans mac inte blir det.
Om du har en gammal Windows maskin, köpt på 80-talet med 500 mhz processor så får man skylla sig själv om man installerar windows 7 och försöker gå in på typ aftonbladets hemsida. Samma sak gäller Mac. Om en windows dator blir seg med tiden så beror det på att hårddisken blir full av diverse skit. Formatera och det är klippt och skuret (TS får räkna med att hjälpa senioren med d.v.s. grejer ändå). Med tanke på att en av mina gamla burkar från typ 2001 fungerar galant, MED WINDOWS, borde räcka som bevis att ditt argument inte håller. Har bytt ut hårddisken då den krashade efter 5 år...knappast något som har med Windows att göra.
Ännu en gång till TS. Låt gamlingen titta vad som ser bäst ut. Om han skulle vilja ha OS X så är det bara att köpa en PC och installera det operativsystemet på. Själv skulle jag aldrig köpa en bärbar begagnat.