Citat:
Ursprungligen postat av speedy_83
Det är helt riktiga anmärkningar, dock oavsett vad man säger så är motorer från tex ferrari betydligt skörare och mer delikata att handha än Aero och porsche. Så åskiten i sig att man ska vara medveten om vad man köper tycker jag är högst relevant.
OnT: Maserati är nog tyvär trots det låga inköpspriset en bil för de riktigt rika människorna. Det brukar vara ett säkert teckan när från början dyra och lyxiga bilar säljs billigt.
Visst är Ferrari en vagn som kräver dyr omsorg, men jag tror du har fel när du säger att Maserati
är lika dyr. På en sådan bil som länken visar; med tvivelaktig historik, kladdlack o.dyl. hade jag personligen tagit hand om det mesta servandet själv. Maserati har, som du påpekade, lite mer alldagliga motorer och man kan klura ut det mesta själv. Du förlorar heller inget på det eftersom bilen redan har en tvivelaktig historik.
Köp, men pruta som en vilde och serva själv, så har du några roliga år framför dig. UNDER FÖRUTSÄTTNING att motor/drivlina är ok..