Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-01-21, 12:18
  #1
Medlem
Balduurs avatar
Hej, Håller på med medeltiden i skolan och har fastnat på två frågor och behöver lite hjälp med att kunna skapa ett svar. Såhär lyder frågorna :

. Berätta om var det största inflytandet på kultur och utbildning låg och jämför också med hur det är idag. Vad är det som har inflytande på dessa två områden idag jämfört med då?

8. ”Våra utmaningar må vara nya. Verktygen vi har för att bemöta dem må vara nya. Men de värderingar som vår framgång vilar på – ärlighet och hårt arbete, mod, rent spel, tolerans och nyfikenhet, lojalitet och patriotism – de är gamla. De är sanna. De har utgjort den tysta framgångskraften genom vår historia. Vad som alltså krävs är en återgång till dessa sanningar. Vad som krävs av oss nu är en ny ansvarsfull era – att varje amerikan erkänner att vi har skyldigheter gentemot oss själva, vårt land och världen, skyldigheter som vi inte motsträvigt accepterar utan snarare gladeligen antar, trygga i förvisningen om att det inte finns någonting som är så tillfredsställande för själen, eller så utmärkande för vår nationalkaraktär, som att ge allt för att lösa en svår uppgift.
Detta är medborgarskapets pris och löfte. (…)” (Barak Obamas installationstal, 2009-01-20)

Texten ovan kommer från den amerikanske presidentens installationstal. Vilka likheter kan du hitta mellan hans ord till det amerikanska folket och medeltidens riddarideal? Var tydlig och motivera (exemplifiera)! Knyt också an till ett verk som ni både har läst om och sett filmatiseringen av (TRISTAN OCH ISOLDE). Hur kopplar ni det verket till riddaridealen – följande av/brott mot dessa? Ge exempel och förklara.

Tack på förhand, Balduur
Citera
2011-01-24, 23:49
  #2
Medlem
iluss avatar
Medeltiden : "Intellektuellt liv och utbildning var under hela perioden något kyrkan hade nästan totalt monopol på. I början var klostren centrum för utbildning och det var främst här som böcker författades och idéer diskuterades. Grunden för den medeltida världsuppfattningen var Bibeln."

Hur det är idag vet du ju bäst själv.

.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback