Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-01-18, 21:09
  #1
Medlem
Hej jag märkte häromdagen att en tunerbushing (det som sitter runt stämskruven där den går igenom huvudet) saknades från min gibson J-50 deluxe, det är ungefär samma gitarr som j-45an men utan sunburst. Tror ni att musikbörsen har sånt?

Jag skulle också villja ha den set up eftersom den är gammal och detta inte gjorts på ett tag. är det någon som låtit musikbörsen göra det och i så fall gör dom det bra?

Tack på förhand alla Shysta FBare!
__________________
Senast redigerad av Mandogsfather 2011-01-18 kl. 21:15.
Citera
2011-01-18, 21:21
  #2
Medlem
Shoopdawh00ps avatar
Det borde de ha ja, iochmed att det är Gibson. Dock är det nog billigare för dig att gå till en järnaffär, och få något liknande. Dock blir det nog inte exakt samma del då.
Jag har aldrig lämnat in något på musikbörsen, i vilken stad bor du? I Göteborg vet jag att det finns folk som gör det billigare iallafall.
Citera
2011-01-18, 22:25
  #3
Medlem
Jag går nog in och frågar dom på musikbörsen nån dag då, jag bor i norrköping.

Tack för svaret ha de bra!
Citera
2011-01-18, 22:31
  #4
Medlem
Dom har det troligtvis inte, men kan köpa hem åt dig. Då är det dock smidigare att beställa själv från gitarrdelar.se tycker jag. Men kolla på börsen först, du kan ha tur.

Om dom gör bra set-ups på börsen i norrköping vet jag inte, dock är min erfarenhet av set-ups gjorda av musikaffärspersonal inget att hänga i granen. Se till att lämna in den på ett ställe som du innan vet att det är bra. Har du råd så kan du ju alltid skicka den till guitarlabs och få den plekad.
__________________
Senast redigerad av oakn 2011-01-18 kl. 22:36.
Citera
2011-01-19, 15:23
  #5
Medlem
www.gmf.se
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback