Citat:
Ursprungligen postat av stillton
vad menar du? att våra liv inte skulle förändras om tillgången på energi skulle bli i oändlig och fullt tillgänglig för alla?
...
Nej, det menar jag inte och det skulle intressera mig om du plockade ut några meningar ur det jag skrev och logiskt förklara hur du kom fram till denna slutsats.
Testa att läsa igen och fokusera på hur jag förklarar hur det inte kommer
påverka nu levande godtycklig svensks vardag,
i alla fall inte jämfört med en lottovinst.
Citat:
Ursprungligen postat av Starke Adolf
Jag tror inte heller den fungerar. Men gör den det kommer detta självklart att ha stor inverkan på vår levnadsstandard. Även på kort sikt.
Vi kommer att ha mycket billig el (och även värme) så mycket vi behöver. Där vi behöver den och när vi behöver den. Från sommartorpet i skogen till guldgruvan ovan polcirkeln. Vilket inverkar inte bara på själva elräkningen utan även på allt som görs med el, och kanske viktigast, allt som kan göras billigare och bättre med billig el men som idag görs på annat sätt.
Från konstgödsel, uppvärmningen av torpet till mjölk, kött, kaffebröd, grönsaker, allehanda verkstadsprodukter och basmetaller.
Hur många miljarder lägger vi inte på att distribuera el från de avlägsna platser där den produceras idag? Med kall fusion kan den produceras där den behövs. Med bättre möjligheter att ta vara på spillvärmen och göra något nyttigt av den.
Som sagt: En rejäl kollektiv lottovinst till hela svenska folket.
Att du lagt 8-9 minuter på att förklara VAD "oändlig" energi skulle betyda för samhället känns rätt meningslöst (och förolämpande). Tror du verkligen inte att jag förstod vilka förändringar som skulle stå för dörren vid fungerande apparat?
Nej, det jag kommenterade var (och det torde stå ganska tydligt i texten du citerade) att förändringen
inte kommer att påverka godtycklig (nu levande) svensks vardag på det sätt ni tror. En optimistisk jämförelse är att säga att svenskarna får en mindre kollektiv "löneökning". Att vinna på lotto innebär (för de flesta) ett helt nytt liv. Så kommer det inte att bli för oss levande svenskar. Vi kommer att fortsätta gå till våra jobb. Vi kommer fortsätta dö i cancer. Vi kommer att fortsätta panta PET-flaskor. Vi kommer att fortsätta göra planer med Klas föräldrar om vem som skall skjutsa till fotbollen på tisdag.
Om det fortfarande är oklart: Jag förstår att tillgång på 'oändlig' (gratis, i princip) energi kommer att förändra samhället i stort. Ja. Punkt. Ni behöver inte oroa er för att den här civ. ing. i Teknisk Fysik inte förstår detta och ni behöver alltså inte förklara det för mig. Det jag påstår, är att förändringarna/"förbättringarna"
inte kommer att påverka vår VARDAG på det sätt Starke Adolf yppade i jämförelsen med en lottovinst. Det var det enda jag kommenterade.
Jag diskuterar alltså tidsspann här. Inte funktion.