2012-08-28, 00:05
#1345
Citat:
Ursprungligen postat av Kupo
Ni-63 har en halveringstid på hundra år. Visserligen handlar det bara om relativt svag betastrålning, men man måste ändå hantera det så att det inte hamnar var som helst. Ni-65 har en halveringstid på 2.5 h och högenergetisk gammastrålning som borde märkas när reaktorn stängs av
På wiki står det "syntetisk" för Ni63. Det kanske inte finns i provet?
http://sv.wikipedia.org/wiki/Nickel
Stort tack för uppgiften 2.5 h.
Halveringstid på 2.5 h, tyder på att reaktionen inte kan snabb-startas.
Teoretiskt bör de hålla på en bra stund tills det bildats en del Ni65 och att det håller på en stund efter.
Lite annat.
Rossi fick inte patentet godkänt, vilket kan vara en del-förklaring till hans beslut.
Isotop-sammansättningen vore intressant.
Uppsalaforskarna fick lite av Rossi.
Jag vet inte säkert, men tolkar resultatet som att man inte lyckats visa en signifikant avvikelse från naturlig sammansättning. Men ickesignfikans bevisar inget.
Med fler prover, bättre mätningar mm kanske man kan visa på små skillnader.
Jag tror det vore bra om de blandade Ni-pulvret väl innan. Tog flera prover innan, samt flera prover efter att de kört E-CAT länge. Samt skrapa ut allt pulvret noga.
Ännu bättre med flera E-CAT som körs länge. Men det gäller att det bildats så mycket Cu av Ni65 att det lätt kan mätas.
(De fann väl Cu efter körningen? Var detta från Ni65?).
Ännu bättre att köra några E-CAT en kort stund, ta prover. Därefter köra några E-CAT mycket länge och ta prover på samma sätt.
Det vore kanske bra att försöka göra om dessa mätningar.
OBS: Det är inte bevisat att det rör sig om produktion av Ni65, men teoretiskt rimligt.
Fråga:
Kan någon förklara varför gamma kan absorberas effektivt?
För länge sedan såg jag hypotes? i vetenskaplig artikel, om att gammastrålningen verkar kunna absorberas effektivt. (Kanske hårda elektron-skal?)
Kärnreaktionen sker ju inne i metall-kristall, med massor av elektronskal, samt ledningsband. kanske även elektroner vid kristall-ytan? Alltså inte i gas eller plasma.
Det kan finnas många misstag, men förändrad isotop-samansättning och gamma-strålning skulle verifiera LENR. Men det sägs ha bildats lite gamma, något över bakgrunds-strålningen.
Nu när man kan producera neutroner med elektriska fält mm under speciella omständigheter, så borde LENR fungera.
Men är är det ekonomiskt?
Christer
__________________
Senast redigerad av ChristerN 2012-08-28 kl. 00:14. Anledning: rättelse
Senast redigerad av ChristerN 2012-08-28 kl. 00:14. Anledning: rättelse