Citat:
Ursprungligen postat av FreddeD
Har varit ute nu. Laddlampan lös inte när jag vred på tändningen samt så hör man ett surrande från generatorn. Låter som en gammal bilbatteriladdare. Ska det surra från generatorn? Motorn var alltså inte igång.
Det skall inte surra från generatorn.
Är du helt säker på att det är generatorn som surrar?
Vad jag förstår har du tagit generatorn från en Volvo 240 och monterat den i din Volvo 745:a.
1.) Att den bara ger 55A betyder bara att strömmen kanske inte räcker till om du har för mycket påkopplat samtidigt. Saker som drar mycket är: Elbakrutan, värmesäten, Fläkten på helfart. Hel- & Halv-ljus, Extra fjärr-, kurv & dimljus. Kraftiga slutsteg till musiksystemet.
Varje 55 W lampa drar ca 5 A. Då är det bara att summera.
Kör du med olagliga 100 W så har du där 8 till 9 A per glödlampa.
Fläkten ca 5 - 20 A beroende på fart.
Motorn med elektronik uppskattar jag drar 4 - 10 A. Jag är mycket osäker här.
P-ljus + skyltlykta 4 st 5 W + 2 st 3 W => 23 W => ca 2 A.
Att då köra med halvljus + lite kupéfläkt + motorn: 2*55W+23W + ? + ? => 133W + ? => (11 A + 10 + 10 = ca 30 A). Inte mycket till marginal då du vill ha elsätet igång och elbakrutan.
2.) Ladd-lampan lyser inte därför att du troligen inte har kopplat in den. Se punkt ii nedan. Då du tog loss generatorn från 240:an.
Hur var den inkopplat där? Det måste du ju komma ihåg.
Borsch-generatorer med inbyggd laddningsregulator har tre anslutningar:
i) B+ Plus. Röd tjock kabel där huvudströmmen går. Oftast en ringsko som skruvas fast. Direkt till batteriet eller via omvägen över startmotorn.
ii) D+ (på min Volvo 850 en tunn röd-vit kabel ansluten med ett flatstift på generatorn. På gamla Volvo var sladden grön om jag minns rätt). Det är denna sladd som går till laddlampan. Måste var inkopplad för att få till stånd en grundmagnetisering av rotorn.
Hur såg det ut då generatorn satt på 240:an? Motsvarande anslutning måste ju ha funnits där.
iii) Jord. Minus (Svart) eller via höljet. Oftast har man även en svart kabel att försäkra sig om att jordslingan fungerar bra utan att förlita sig på kontakt via höljet.
Betänk att det var över 14 år sedan jag pillande laddning på min förra Volvo 760. Där jag ersatte laddningsregulatorn med en laddningsdator från Motorola för att få effektivare laddning.
/Näckrosen.