Citat:
Ursprungligen postat av LojtnantWerner
Sverige - ett så relativt litet folk som lämnat ett så tungt avtryck genom historien, alltifrån Vikingarna vidare med Vasa vidare till Karolinerna och upptäcktsresande och uppfinnare som Linnè, Wennström och LM Eriksson, Fransmännen, Ryssarna, Engelsmännen, Polackerna och Tyskarna hade all anledning att ha respekt för Svenskar, det mest beresta folket som finns!
Jag är beredd att säga Sverige också. Med så pass liten population så har vi lämnat ett väldigt stort historiskt avtryck och bidragit väldigt mycket till världen genom uppfinningar/upptäckter m.m.
Krigen mot danskarna är fascinerande också (samt stockholms blodbad) och vi lyckades t.o.m. bli en stormakt. Det är intressant att se Sveriges utveckling och mentalitet från vikingatiden till efter barocken/upplysningen.
Annars får jag nog säga Frankrike. Detta land var ju Europas centrum för kultur tack vare Ludvig XIV hårda kontroll, inte minst under barocken. Vår barock och arkitektur/konst är ju direkt inspiration från Frankrike. Har även haft stora filosofer i sina dar som t.ex. Descartes. För att inte nämna franska revolutionen, Napoleon, Voltaire m.m.
Samt Storbritannien vill jag nominera.

De har en väldigt rik historia och på 1800-talet härskade de över en fjärdedel av världen med deras imperium. Stora upplysningsmän också som tex Newton. Intressant medeltidshistoria hade de också. 100-åriga kriget mot Frankrike, långbågar etc.