2021-05-09, 11:36
  #76621
Moderator
TheLuckys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SvenskOpposition
Världen fungerar ungefär på det sätt som "konspirationsteoretiker" brukar hävda att den gör. Bland annat så finns det ingen större självständighet bland företag, inte ens hos de större. Och inte heller agerar företagen utifrån efterfrågan hos kunder/marknad när man göra dessa stora omställningar i riktning mot "woke", klimat, köttfrihet eller vad det nu må vara. Storföretagen blir helt enkelt beordrade från den absoluta toppen av den finanskaptalistiska maktpyramiden.

Ofta är man hänvisad till "nazistiska konspirationstidningar" för att lära sig mer om hur detta funkar, då systemmedia är helt ointresserade av att granska dessa icke-valda makthavare. Ibland finns det dock undantag till den regeln, och det är när framförallt ekonomitidningar känner behovet att skriva hjältereportage om maktpyramidens generaler.

Bloomberg är en av dessa tidningar som ibland känner sig hågade till att skriva sådana hyllningar, i detta fall om företaget BlackRock och dess VD Larry Fink.

"Nazistiska konpirationsteoretiker" brukar ju hävda att "BlackRock äger hela världen", vilket ju kanske är en överdrift. Men systemråttorna på Bloomberg inleder sin hyllningsartikel med:


Och det är inte bara BlackRock som tvingar sina underställda storföretag att exekvera enligt globohomo-agendan, det är flera andra i maktpyramidens topp som ger samma order. Samma hyllningsartikel fortsätter:



Det finns mycket mer matnyttigt i samma artikel, framförallt sådan som visar att också klimatoffensiven bland storföretagen även den är beordrad uppifrån. Och vet man bara vad man ska leta efter så går det att hitta liknande hyllningsartiklar hos den systemtrogna ekonomipressen.

Men jag hoppas att poängen har gått fram; det är inte för att anpassa sig till marknaden som storföretagen blir "woke", eller låter som autistiska gretor i kostym. Man är helt enkelt beordrade till det.

Länk

Edit: Och för den som till äventyrs undrar om denna sorts terrorkapitalism går att rösta bort genom det förment demokratiska systemet så är svaret naturligtvis nej.

Konsekvensen av en sådan typ av styrning syns redan på samhällsnivå, exempelvis kaosskolor och parallella samhällen i förorterna. Är företag verkligen villiga till att själva utformas på det sättet? Uppenbarligen finns det ingen konsekvensanalys.
Citera
2021-05-09, 12:15
  #76622
Medlem
SvenskOppositions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
Konsekvensen av en sådan typ av styrning syns redan på samhällsnivå, exempelvis kaosskolor och parallella samhällen i förorterna. Är företag verkligen villiga till att själva utformas på det sättet? Uppenbarligen finns det ingen konsekvensanalys.

Villiga och villiga. Man har nog inte mycket till val, ordergivningen är tydlig och skulle någon drista sig till att stå emot så är konsekvenserna nog tydliga. Ett litet men aktuellt exempel är ju hur den lilla tidningen Jaktjournalen straffades av näringslivet för att deras före detta chefredaktör hade fräckheten att käfta emot globohomodoktrinen om genus.

Därtill är storföretagen byråkratier, styrda av konforma tjänstemän som utbildats och fostrats att underkasta sig globohomo.

Och som jag ser det så handlar allt detta om makt snarare än kortsiktiga ekonomiska vinster. Att genom aggressivitet och hot tvinga fram globala förändringar i attityder, beteenden och normer så förändrar man världen i grunden och säkrar därmed en ordning där man själv alltid kommer att garanteras makten.
Citera
2021-05-09, 12:47
  #76623
Medlem
SvenskOppositions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nix-registret
Varför inte? Bonniers intressen är knappast partipolitiska. Bonnier bevakar sina egna intressen och de finns representerade i alla riksdagspartier. Även SD är inte egentligen något problem för Bonnier, man hatar bara de svenskar som tror att de ska få det bättre om SD hamnar i regeringsställning. På samma sätt var Trump inget hot mot den amerikanska regimen, man hatade honom bara på grund av de människor som föreställde sig att han var på deras sida.

Bonniers intresse ligger i att sätta gränser för vilka diskussioner som får föras över hela det politiska spektrat, och i att demoralisera och passivisera de människor som har intresse av att gå utanför dessa ramar. Då är det snarare ett plus att det sker regeringsskiften då och då. Man kan inte lura på folk vilken dynga som helst. Varje block måste sälja några bra saker i paketerbjudande med några dåliga. Välfärdssatsningar tillsammans med antivithet. Skattesänkningar tillsammans med internationell rovkapitalism. Invandringskritik tillsammans med pro-amerikanism och pro-sionism. Väljarna röstar på sina partier för det första men får bara det andra. När de ändrar sina prioriteringar finns andra partier där de också kan rösta för det första men bara få det andra.


Woke förstås väl allmänt som en ganska specifik uppsättning av åsikter och frågor (antirasism, starka kvinnor utan familj, HPTQ+, transsexualism), med en viss estetik (kvinnor med färgat hår, män med lurvigt skägg och testosteronbrist) och ett visst tilltal ("inkludering", "värdegrund"). Det finns såklart inte i alla storföretag. Men alla storföretag har ett ekonomiskt incitament att driva på för mer av den egalitära individualism som woke är ett uttryck för. Ju mindre värde vi ger åt icke-kvantifierbara saker som gruppsammanhållning, nationell stolthet, känsla för det heliga, långsiktig kontinuitet och en del annat, desto mer lönsamt är det för storföretagen. Ju mer av vår kultur - som är kollektivistisk och hierarkisk - som ersätts med individualistisk konsumism, desto mer kommer vi att leva genom vårt förhållande till storföretag, i stället för genom förhållanden till varandra. Alla företag är inte med och aktivt driver på den här utvecklingen, men i ett politiskt system där storföretag är mäktigare än regeringar så kommer någonting i stil med woke att bli utfallet.

Woke-kapitalismens doktrin kan sammanfattas med att allas pengar har lika värde. "Allas lika värde" betyder i allt väsentligt samma sak som uttrycket "pengar luktar inte". Det innebär att skillnader mellan människors identiteter saknar legitimitet och inte bör existera. Att göra skillnad mellan grupper av människor är ekonomiskt oförsvarbart och därför omoraliskt.

Koshermackan. För att upprätthålla illusionen om folkstyre så behöver det nominellt finnas någon form av valmöjlighet. Men det moderna liberaldemokratiska systemet går egentligen inte att förändra inifrån, vilket den korta perioden med Trump utgjorde ett gott bevis för.

Och eftersom det är den "djupa staten" som de facto bestämmer så är det precis som du skriver så att regimen egentligen inte är rädda för partier, utan man är i stället rädda för människor som inte låter sig kontrolleras och underordnas av regimens propaganda. Människor som inte låter sig styras kan till slut samla sig för att ta tillbaka sitt självbestämmande (det vill säga nazism). Och man arbetar nu därför stenhårt att täppa till de hål som gjort att icke-sanktionerad information kan spridas, och man ser också till att skaffa sig nya verktyg för att förhindra utbrott av självständighetssträvan (det vill säga nazism).

Att det finns ett kontrollerat "högeralternativ" är däremot inget som är dåligt för globohomo. Att Expressen har någon som Anna Dahlberg gör att man samla och kontrollera ett bubblande missnöje, och att man ger missnöjda människor illusionen att de skulle ha en röst.

Och en sådan som Anna Dahlberg är aldrig höger på riktigt i den meningen att hon är antiliberal. Tvärtom så utgör Dahlbergs ståndpunkter alltid sådant som i slutändan gynnar globohomo och nyliberalismen. Det finns mycket kritik som kan riktas mot gällande invandring och integration där man kan låta som en populist, men där allt handlar om att värna globohomos långsiktiga mål.

Vad gäller specifikt DN så är man framförallt ett språkrör för den "djupa staten" och den USA-hegemoni som den idag är en garant för. Och då Socialdemokraterna är det parti som bäst är integrerat med den "djupa staten" så uppfattas det nog av många som att DN på ledarplats föredrar S.
Citera
2021-05-09, 12:55
  #76624
Moderator
TheLuckys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SvenskOpposition
Villiga och villiga. Man har nog inte mycket till val, ordergivningen är tydlig och skulle någon drista sig till att stå emot så är konsekvenserna nog tydliga. Ett litet men aktuellt exempel är ju hur den lilla tidningen Jaktjournalen straffades av näringslivet för att deras före detta chefredaktör hade fräckheten att käfta emot globohomodoktrinen om genus.

Därtill är storföretagen byråkratier, styrda av konforma tjänstemän som utbildats och fostrats att underkasta sig globohomo.

Och som jag ser det så handlar allt detta om makt snarare än kortsiktiga ekonomiska vinster. Att genom aggressivitet och hot tvinga fram globala förändringar i attityder, beteenden och normer så förändrar man världen i grunden och säkrar därmed en ordning där man själv alltid kommer att garanteras makten.

Det du hänvisar till om storbolagen är jätteintressant, och det är väl så att dessa bolag nu vill styra utvecklingen på samma sätt som politiker. Här finns väl inget man kan göra något åt det. Men vi som diskuterat mångkultur under flera år i tråden kan konstatera att implementeringen av en icke naturlig mångkultur havererar då man forcerar fram en oönskad utveckling. Det är heller inte så att motståndet minskat trots att makteliten försökt tvinga fram attitydförändringar på oss. Snarare har ju motståndet ökat och att vi fått en så kallad blågul falang som är störst i vissa opinionsmätningar.

Du nämner att storbolagen vill ha in minoriteter. Okej, somalier går absolut inte ihop med asiater, kurder hatar västafrikaner, latinos vill inte beblanda sig med araber med mera. HBTQ då? Transpersoner vill inte vara i samma rum som kvinnliga feminister och framför allt inte lesbiska feminister eftersom dessa kvinnor inte ser transpersoner som kvinnor (man tycker illa om att transpersoner använder kvinnotoaletter osv).

Storbolagen har nog bland annat de etniskt blandade företagen i Silicon Valley som vägledning. Men hur plausibla är de i en större utsträckning. Mångkultur infördes i Sverige 1975 och då hade man arbetskraftsinvandrarna från Finland och Balkan som förebild. Men vi vet hur det gick. White flight och en krisande välfärd och illa skötta samhällsområden. Tillämpa detta på ett företag så är de tvingad att snart gå i konkurs, vilket naturligtvis Kinesiska företag skulle älska. För det är bara västerländska företag vi talar om som ska vill ha den här utvecklingen.
Citera
2021-05-09, 14:03
  #76625
Medlem
RobbanUCs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
Storbolagen har nog bland annat de etniskt blandade företagen i Silicon Valley som vägledning. Men hur plausibla är de i en större utsträckning. Mångkultur infördes i Sverige 1975 och då hade man arbetskraftsinvandrarna från Finland och Balkan som förebild. Men vi vet hur det gick. White flight och en krisande välfärd och illa skötta samhällsområden. Tillämpa detta på ett företag så är de tvingad att snart gå i konkurs, vilket naturligtvis Kinesiska företag skulle älska. För det är bara västerländska företag vi talar om som ska vill ha den här utvecklingen.
För de som sett Beatles Yellow Submarine så kan utvecklingen liknas vid scenen där djuret med "trattnosen" går runt och suger in allt som kommer i dess väg, för att slutligen suga tag i marken och suga in hela världen och även sig själv, varpå allt tar slut för att börja om på annat sätt. (En scen som förmodligen tillkommit under en "dålig tripp.) Livet under nuvarande Woke-kultur och "värdegrund" kan förmodligen för vanligt folk som inte är Woke liknas vid en dålig tripp.
Själva bilden av denna händelse där någon med enorm sugkraft/makt suger in hela världen och slutligen sig själv och samtidigt tar livet av hela världen kan representera nutidens utveckling med Woke och sk. mångkultur som synes omöjlig att stoppa utan måste få ta död på sig själv som enda lösning på problemet.
En totalkollaps där hungern kylan och de primitiva drifterna att överleva övertrumfar tramset, ideologin och idiotin som fått styra hela samhället under senare tid synes vara enda lösningen. Såsom med kommunismen även med Woke och mångkulturen, när samhället dör eller inte längre kan försörja denna dårskap så dör sjukdomen. Kollapsen 1991 i östblocket är härvid ett gott exempel på hur det gick, och hur det kan gå för Väst inom en inte alltför avlägsen framtid.
__________________
Senast redigerad av RobbanUC 2021-05-09 kl. 14:14.
Citera
2021-05-09, 14:55
  #76626
Medlem
stevenstillss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky

Du nämner att storbolagen vill ha in minoriteter. Okej, somalier går absolut inte ihop med asiater, kurder hatar västafrikaner, latinos vill inte beblanda sig med araber med mera. HBTQ då? Transpersoner vill inte vara i samma rum som kvinnliga feminister och framför allt inte lesbiska feminister eftersom dessa kvinnor inte ser transpersoner som kvinnor (man tycker illa om att transpersoner använder kvinnotoaletter osv).

Storbolagen har nog bland annat de etniskt blandade företagen i Silicon Valley som vägledning. Men hur plausibla är de i en större utsträckning. Mångkultur infördes i Sverige 1975 och då hade man arbetskraftsinvandrarna från Finland och Balkan som förebild. Men vi vet hur det gick. White flight och en krisande välfärd och illa skötta samhällsområden. Tillämpa detta på ett företag så är de tvingad att snart gå i konkurs, vilket naturligtvis Kinesiska företag skulle älska. För det är bara västerländska företag vi talar om som ska vill ha den här utvecklingen.

Kan bara hålla med. Det är en sak att kommunikationsavdelningen dygdesignalerar utåt och att VD:n på bolagsstämman lovordar företagets nya mångfaldspolicy. Men privata företag ska tjäna pengar och ha av avkastning på sitt kapital. Man är beroende av en väl fungerande personal för att vara lönsamma. Duktiga säljare och kunniga tekniker och administratörer som rekryterats utifrån sin duglighet. Inte inkvoterats utifrån grupptillhörighet/politisk korrekthet. Det här gäller generellt. Företagens folk är verklighetens folk. Bäste man ska ha jobbet oavsett bakgrund. Verksamheten kräver det. Jag köper inte anekdotiska berättelser om wokea företag. De finns absolut men mer i USA som är dygdesignaleringens epicentrum och då i stora tech- och mediabolag. Men även de måste vara lönsamma och vara på sin vakt mot felrekryteringar som sänker kvaliteten i verksamheten. En sak är vad man säger och en annan vad man gör.
Citera
2021-05-09, 15:00
  #76627
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stevenstills
Kan bara hålla med. Det är en sak att kommunikationsavdelningen dygdesignalerar utåt och att VD:n på bolagsstämman lovordar företagets nya mångfaldspolicy. Men privata företag ska tjäna pengar och ha av avkastning på sitt kapital. Man är beroende av en väl fungerande personal för att vara lönsamma. Duktiga säljare och kunniga tekniker och administratörer som rekryterats utifrån sin duglighet. Inte inkvoterats utifrån grupptillhörighet/politisk korrekthet. Det här gäller generellt. Företagens folk är verklighetens folk. Bäste man ska ha jobbet oavsett bakgrund. Verksamheten kräver det. Jag köper inte anekdotiska berättelser om wokea företag. De finns absolut men mer i USA som är dygdesignaleringens epicentrum och då i stora tech- och mediabolag. Men även de måste vara lönsamma och vara på sin vakt mot felrekryteringar som sänker kvaliteten i verksamheten. En sak är vad man säger och en annan vad man gör.
De USA-företagare jag pratat med om detta med obligatoriska kvoter för negrer & liknande har bara ryckt på axlarna & mumlat något om "The Cost of Doing Business ".
Citera
2021-05-09, 15:37
  #76628
Medlem
Nix-registrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stevenstills
Kan bara hålla med. Det är en sak att kommunikationsavdelningen dygdesignalerar utåt och att VD:n på bolagsstämman lovordar företagets nya mångfaldspolicy. Men privata företag ska tjäna pengar och ha av avkastning på sitt kapital. Man är beroende av en väl fungerande personal för att vara lönsamma. Duktiga säljare och kunniga tekniker och administratörer som rekryterats utifrån sin duglighet. Inte inkvoterats utifrån grupptillhörighet/politisk korrekthet. Det här gäller generellt. Företagens folk är verklighetens folk. Bäste man ska ha jobbet oavsett bakgrund. Verksamheten kräver det. Jag köper inte anekdotiska berättelser om wokea företag. De finns absolut men mer i USA som är dygdesignaleringens epicentrum och då i stora tech- och mediabolag. Men även de måste vara lönsamma och vara på sin vakt mot felrekryteringar som sänker kvaliteten i verksamheten. En sak är vad man säger och en annan vad man gör.
Företagens folk är bara företagens verklighets folk. Att vara företagare innebär inte att man har någon övergripande samhällsanalys, bara att man har egna incitament att följa.

Storföretag har incitament att propsa på konsumism och individualism/jämställdhet. Mindre företags verklighet består då av att de gärna tar emot bidrag för att anställa de grupper som behöver jämställas (https://arbetsformedlingen.se/for-ar...stall-med-stod). Eller att de reagerar på politiska varningsflaggor; de har incitament att slippa dålig PR, och därmed att utestänga illiberala profiler från kvalificerat arbete.

Det är såklart en krass, opolerad verklighet för de vanliga, politiskt ointresserade företagarna, men jag ser inte hur det skulle skära sig med storföretagens intressen. Det rör sig bara om en borgerlig verklighet, utan större helhetssyn än hos någon annan.
Citera
2021-05-09, 15:45
  #76629
Medlem
SvenskOppositions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
Det du hänvisar till om storbolagen är jätteintressant, och det är väl så att dessa bolag nu vill styra utvecklingen på samma sätt som politiker. Här finns väl inget man kan göra något åt det. Men vi som diskuterat mångkultur under flera år i tråden kan konstatera att implementeringen av en icke naturlig mångkultur havererar då man forcerar fram en oönskad utveckling. Det är heller inte så att motståndet minskat trots att makteliten försökt tvinga fram attitydförändringar på oss. Snarare har ju motståndet ökat och att vi fått en så kallad blågul falang som är störst i vissa opinionsmätningar.

Du nämner att storbolagen vill ha in minoriteter. Okej, somalier går absolut inte ihop med asiater, kurder hatar västafrikaner, latinos vill inte beblanda sig med araber med mera. HBTQ då? Transpersoner vill inte vara i samma rum som kvinnliga feminister och framför allt inte lesbiska feminister eftersom dessa kvinnor inte ser transpersoner som kvinnor (man tycker illa om att transpersoner använder kvinnotoaletter osv).

Storbolagen har nog bland annat de etniskt blandade företagen i Silicon Valley som vägledning. Men hur plausibla är de i en större utsträckning. Mångkultur infördes i Sverige 1975 och då hade man arbetskraftsinvandrarna från Finland och Balkan som förebild. Men vi vet hur det gick. White flight och en krisande välfärd och illa skötta samhällsområden. Tillämpa detta på ett företag så är de tvingad att snart gå i konkurs, vilket naturligtvis Kinesiska företag skulle älska. För det är bara västerländska företag vi talar om som ska vill ha den här utvecklingen.

De som bestämmer kan ha komplexa motiv till varför man driver detta så målmedvetet. Och kanske ser man en poäng i att näringslivet i väst ska fungera lite sämre, för att på så sätt nivellera inkomstnivåer och liknande mellan väst och Kina.

Det ska sägas att skurkföretag som BlackRock sitter på flera stolar. Den som tror att kinesisk ekonomi är fristående från den judiska bedrar sig. Bland annat så har just BlackRock ett joint venture med Bank of China (en av de statsägda bankerna): Bank of China Investment management.

Citat:
Bank of China Investment Management Co., Ltd. (BOCIM) is a joint-venture fund management company between two world-known brands: Bank of China Co., Ltd. (Bank of China) and BlackRock, Inc. (BlackRock). The combined branding strength of Bank of China and BlackRock will aid BOCIM in its long-term ambition to participate in the development of China's fund management industry, and allow it to build a top tier fund management company.

Länk
Citera
2021-05-09, 16:39
  #76630
Moderator
TheLuckys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nix-registret
Storföretag har incitament att propsa på konsumism och individualism/jämställdhet. Mindre företags verklighet består då av att de gärna tar emot bidrag för att anställa de grupper som behöver jämställas (https://arbetsformedlingen.se/for-ar...stall-med-stod). Eller att de reagerar på politiska varningsflaggor; de har incitament att slippa dålig PR, och därmed att utestänga illiberala profiler från kvalificerat arbete.

Javisst! Det där är marknadspolitiska arbeten. I stort sett ingen får vidare anställning eftersom de som får dessa marknadspolitiska jobb inte riktigt kommer in i verksamheten och blir heller inte en del av kollektivet. Storbolag kan i PR säga att man ska kvotera in folk i styrelsen, men då handlar det i verkligheten inte om styrelsemedlem i vanlig mening utan om sekreterare och så. Märkvärdigare än så är det inte.
Citera
2021-05-09, 16:52
  #76631
Moderator
TheLuckys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SvenskOpposition
De som bestämmer kan ha komplexa motiv till varför man driver detta så målmedvetet. Och kanske ser man en poäng i att näringslivet i väst ska fungera lite sämre, för att på så sätt nivellera inkomstnivåer och liknande mellan väst och Kina.

Det där har jag hört förut. Problemet är att om man vill nivellera inkomstnivåer mellan olika områden så kommer pengar att sammantaget bli mindre värt. Om folk i väst tjänar mindre över tid kommer de att konsumera mindre. Du skapar en konsumentfientlig köpkraft. Detsamma händer om man beskattar rika. De konsumerar då sin rikedom på sådant som inte går att beskatta.
Citera
2021-05-09, 18:19
  #76632
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SvenskOpposition
De som bestämmer kan ha komplexa motiv till varför man driver detta så målmedvetet. Och kanske ser man en poäng i att näringslivet i väst ska fungera lite sämre, för att på så sätt nivellera inkomstnivåer och liknande mellan väst och Kina.

Det ska sägas att skurkföretag som BlackRock sitter på flera stolar. Den som tror att kinesisk ekonomi är fristående från den judiska bedrar sig. Bland annat så har just BlackRock ett joint venture med Bank of China (en av de statsägda bankerna): Bank of China Investment management.

Länk
Vem tror du äger Blackrock? Vems pengar tror du de hanterar? "Alla" äger Blackrock och "Alla" ger Blackrock pengar så de kan investera åt dem. Det finns alternativ till Blackrock så som The Vanguard Group och State Street Corporation. Våra pensioner ges till företag som Blackrock som sedan får dem att växa. Det kräver kunderna. Om du vill ha ett exempel på ett riktigt obehagligt finanshus så ligger Paul Singers Elliott Management nära. Andra bolag som Goldman Sachs, Citi, Deutsche Bank och Swebank har också en tendens till osunt affärsbeteende.

Citat:
Ursprungligen postat av stevenstills
Det finns puritanska drag runt MP:s partiledare Märta Stenevi. Hon ser ut som en kvinnlig förskollärare från 50-talet. Det är bara knuten i nacken som saknas. Allt handlar om vad som är tillåtet och otillåtet. Fast medan det då på 50-telet handlade om en kristen moral så handlar det nu om en politisk. Men annars är det samma fenomen det handlar om. Allt är minerat och man får inte trampa snett på julmiddagen med de kvinnliga ingifta släktingarna. Sedan finns det andra verkligheter i landet Sverige som man aldrig kommer i kontakt med. Landet fragmenteras sakta men säkert. Fram till den tidpunkt där samtalet upphör på grund av avsaknaden av gemensamma referensramar. De har mullvadats bort av de politiskt korrekta och en överstor invandring till landet. Det blir en sorts förbistring. Inget är vad det förefaller vara.

Sedan tycker jag inte man ska kalla alla storföretag för "woke". Det handlar nog mest om ett antal stora tech-företag och företag på en massmarknad för konsumenter typ H&M som är "woke" för att man vill kunna sälja till alla. Och de vill då dygdesignalera. De privata företagen är annars verklighetens folk och tycker nog lite som oss här på¨tråden om det mesta. Även om företagsledningen antagit en personalpolicy som innehåller att ingen får diskrimineras på företaget på grund av ras, kön, religion eller sexuell läggning. Det är default.

Ja, alla storföretag är inte "woke". Som du skriver så är det konsumentdrivna bolag. För Business to Business är det naturligtvis annorlunda.

Citat:
Ursprungligen postat av Lantarbetaren
Bonnier kommer aldrig, aldrig att tåla att "högersidan" vinner valet.
Du med dina kunskaper tycker jag skulle inse detta. Men det är förstås min insikt och den kan jag inte bevisa. Bara känna genom att avläsa mediedebatten . Att Bonnier med alla sina tidningar av nödvändighet måste hålla en bred palett innebär inte att de inte från Stockholm verkar för en fortsatt vänsterliberal regering.
Bonnier kan styra även om M/KD/SD/L vinner valet. De kan styra diskussionen och när de måste hänga ut politiker eller göra något avslöjande. M, KD och L spelar alltid på samma sida som Bonnier även om det finns rebelliska undantag i partierna. SD spelar i allt större grad på samma sida som Bonnier.
__________________
Senast redigerad av Edgerton 2021-05-09 kl. 18:51.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in