2019-08-19, 21:18
  #63265
Medlem
bergsturks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CJFleetwood
Varför är en kortsiktig falsk sverigebild så viktig att försvara när alla förstår att över generationer försvinner alla eventuella fördelar och kvar blir bara ackumulerade olösliga nackdelar.

Vad vi ser är ett samhälle som är helt styrt av propaganda. De flesta som arbetar med propagandan vet inte ens om, eller förstår, att de arbetar med propaganda; ingen svensk "journalist" skulle kännas vid att denne arbetar med propaganda (men vissa vet det förstås) och ändå är det så att samtliga "journalister" arbetar med att beskriva, inte det som är, utan det som borde vara.

Även MSB, som nu fått överta Styrelsen för Psykologiskt Försvar (Sveriges officiella, helt publika propagandamyndighet i många år!) arbetar helt uppenbart nu öppet med sin propaganda, och styr numera mediekanaler i akt och mening att förbättra propagandan. De specialbeställer även aktstycken från externa aktörer med önskat budskap (Pomerantsev, Applebaum) och publicerar som "forskning".

Och att svenska makthavare är mer måna om den utländska bilden än om det svenska folkets välmående är enkelt att förklara: det andra påverkar inte deras framtid, men det första gör det. Vägen till lukrativ internationell frottering går genom "svärjebilden".

Citat:
Ursprungligen postat av CJFleetwood
Tja, det rådde ordning och reda, fungerande samhällssystem, trygghet för medborgare och besökare, ren och fri natur, välskötta historiska platser och besöksobjekt m.m.

Detta sverige är borta, (om än tillfälligt), det kan alla se, som satt sin fot inom landets gränser, valt att lägga sin semester hemma i år.

Edit: För att inte tala om hur folket mår, och sämst mår våra barn och unga som ska ta över sverigebilden. Den blir tyngre att bära för var dag.

Det mesta förfaller, så vad är det för jävla drömbild av sverige som ska ljugas ihop?

En observation jag har gjort tidigare är att mångkulturvurmarna -- alltså fotfolket -- egentligen har drag av riktig nationalism. De är faktiskt essentialister. De tror att "Sverige" är något som stiger upp från marken, ett övernaturligt "system" som administreras av De Goda och kommer förvandla det mest rasade vilddjur till en from svensk.

Det är bilden av detta system som måste propageras.

Citat:
Ursprungligen postat av CJFleetwood
Var kan jag finna den korrekta sverigebilden enligt politiken/MSB?

Man kanske kan ringa dem och fråga? Frågan är allvarligt menad. Någon av alternativmediekanalerna borde faktiskt göra det. Tidigare nämnde Mikael Tofvesson är personen som ska sökas.
Citera
2019-08-19, 22:27
  #63266
Medlem
fasligts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oyto
Återigen samma riktade osynliggörande. Männen och pojkarna som kommer till Sverige valde själva, medan den svenske grabben som har ett liv i ensamhet framför sig, inte gjorde det. Den svenske grabben har mänsklig rätt att hata dem som tog hans framtid från honom.

Thomas Gür snuddade faktiskt vid detta tema i gårdagens Ekdal & Ekdal. De invandrande behövande vävs in i ett moraliskt narrativ men motsvarande moraliska narrativ saknas angående den mottagande, uppoffrande svensken. Detta är, enligt Gür, en stor brist i vad man kan kalla Sverigebildsnarrativet. Det skulle återkommas till detta, sas det, men givetvis återkom det inte. Istället blev det väldigt mycket om tvingande internationella avtal som absolut hindrar någon som helst begränsning av eller gallring i migrationsrabatten (Seidlitz, asylaktivistisk jurist, Amnesty) och asylrätten i nuvarande form är ett gigantiskt hyckleri genom att locka migranter med den villkorslösa asylrätten samtidigt som effektiva hinder för migranter som vill hit upprätthålls, och den nuvarande volymen är fullt rimlig men borde fyllas upp av särskilt hopplösa kvotflyktingar, och nej Kanada ägnar sig inte åt cherry picking (Joakim Ruist, nationalekonom och migrationsforskare).

Vi får väl se om det kommer en moraliskt återupprättande berättelse om de självuppoffrande svenskarna som gjort mer för Den Andre än vad som rimligtvis kan begäras och till tack fått spott, spe och gruvliga anklagelser om vidrigt essentiell rasism och på köpet förlorat sitt land och självklara kulturella hemvist. Kommer denna moraliska kompress på svenskarnas sårade självkänsla i så fall tillerkänna svenskarna rätten att känna vrede? Sorg och rättmätig harm över utståndna kränkningar? Kommer skräck och förtvivlan över hotet om att fråntas det hemland till vilket svensken genom urminnes hävd anser sig ha födslorätt godtas? Eller kommer den rätt att bevara identitet och kultur som Gür menar sig omhulda bara gälla andra nationer?
Citera
2019-08-19, 22:30
  #63267
Medlem
longbow4ys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ottokar
Citat:
Ursprungligen postat av bergsturk
Man kanske kan ringa dem och fråga? Frågan är allvarligt menad. Någon av alternativmediekanalerna borde faktiskt göra det. Tidigare nämnde Mikael Tofvesson är personen som ska sökas.

Chang Frick är väl den ende som skulle kunna göra det. Riktigt kul tanke!

Chang Frick borde också passa på att ställa följdfrågor. Vem Sverigebilden vänder sig till. Vem är mediekonsumenten av Sverigebilden?

Varför gör ni på detta sättet?
Citera
2019-08-19, 23:42
  #63268
Medlem
Philip Warkander, en lektor i modevetenskap och litteraturkritiker börjar få dåligt samvete och skriver följande i Expressen kultur;

Citat:
- Snart inleds ännu ett nytt läsår vid landets högskolor och universitet. Andelen svenskar som läser vidare efter gymnasiet är nu hela 43 %. 2016 utfärdades fler doktorsexamina – närmre 3000 – i Sverige än någonsin tidigare. Av flera anledningar, inte minst som konsekvens av politisk styrning, har högre utbildning blivit mainstream, starkt kopplad till idén att vi numera lever i ett ”kunskapssamhälle”, kort sammanfattat som ett samhälle där kunskap kan växlas in mot ekonomiska fördelar. Samtidigt ignoreras det faktum att en betydande del av arbetslivet inte motsvarar den här beskrivningen. Mer än någonsin har högre utbildning utvecklats till en industri, understödd av myten om att kunskap är vår tids främsta handelsvara. En central fråga är dock varför det är just teoretisk kunskap, och inte praktisk, som värderas högst i kunskapssamhället. En obekväm följdfråga är hur denna breda satsning på ökad teoretisering förhåller sig till det ofta upprepade behovet av ”enklare arbeten”, oftast som del av ett större integrationsprojekt för nyanlända som saknar nödvändiga nätverk och relevanta arbetslivskompetenser.

Satsningen på högre utbildning är del av en större ideologisk övertygelse som enkelt kan sammanfattas som att utbildning är en god investering för samhälle, företag och individer. I boken ”Tomhetens triumf” citerar dock företagsekonomen Mats Alvesson forskning som visar att en stor del av dagens universitetsstudenter inte alls tillgodogör sig den förmåga till kritiskt tänkande som utbildningarna hävdar att de erbjuder. Samtidigt har andra forskare varnat för att högre studier – som ett led av den svenska grundskolans förfall – förenklas och därmed riskerar att reduceras till en fortsättning av gymnasieskolan. På SvD Debatt (7/8) påminner Naod Habtemichael om att ”den högre utbildningen kan inte existera för existensens skull”, och fortsätter med att poängtera att svenska lärosäten inte bara konkurrerar med varandra, utan internationellt. Detta kan vara klokt att ta till sig.

Alvesson ställer sig också frågan om universitetet blivit ett sätt för politiker att frisera arbetslöshetsstatistiken bland unga. För vad hade studenterna ägnat sig åt om de inte läst diverse kurser och program (tyvärr ofta med svag koppling till deras framtida yrkesverksamma liv)? Det ser klart bättre ut att ha unga vuxna inskrivna vid universitet än vid Arbetsförmedlingen. Varför är annars beslutsfattande politiker så ivriga att marknadsföra myten om den högre utbildningens självklara kvaliteter? Ett svar kan vara att den här tendensen är del av en större nyliberal utveckling. I vår image-drivna kultur är bilden av ett kunskapsdrivet samhälle självklart förförisk för beslutsfattande politiker, som därför gärna lanserar lokala högskolor och några år senare omvandlar samma högskolor till ”universitet”. Allt från design- till vård- och omsorgsutbildningar teoretiseras. Konsekvensen är ökade kunskapskrav om akademisk formalia hos studenter som hellre vill öva på yrkesförberedande moment.

Men vad sker med praktisk kunskap när teoretiserande ständigt lyfts fram som det flottare alternativet? Och vad händer med universitetet när verksamheten breddas och kommersialiseras utifrån politiska och ekonomiska drivkrafter? Att offentligt dryfta de här funderingarna är att såga av grenen jag själv sitter på. Sedan mer än tio år arbetar jag själv i kunskapsfabriken. Självklart ser jag mycket gott i universitetens verksamhet. Många områden kräver välutbildade arbetare. Forskning kan fördjupa kunskap och ifrågasätta givna sanningar. Men att upprätthålla myten om högre studier som enda vägen till det optimala yrkeslivet leder till en ensidig, för att inte säga enfaldig, syn på kunskap och arbetsliv. Varför är vi som samhälle så övertygade om att det är så positivt att fler läser vidare efter gymnasiet? Ett så svepande antagande går ironiskt nog på tvärs mot just den typ av kritiska tänkande som universitet syftar till att utveckla.

https://www.expressen.se/kultur/kuns...s-storsta-myt/

Högre utbildningar handlar i allt större utsträckning om socialisering. Till och med ingenjörsprogrammen har gått åt det här hållet. Uppfostra en ny generation. När du har 43 procent som läser vidare till en arbetsmarknad som kräver kanske maximalt 20 procent högre utbildade kommer du få mycket spännande effekter. Människor går från utbildning till utbildning. Ingen vill ställa sig på McDonald med 500,000 kronor i studieskulder och McDonalds vill inte ha dem. För den här universitetsmaskinen är det stora pengar – kanske inte så mycket för doktoranderna för de kommer inte landa ett jobb i akademin när de är färdiga men för lektorerna, docenterna och professorerna är det en bra försörjning.

Det lustiga i det här är att Sveriges alla elitutbildningar på gymnasiet håller på skita sig. Går du tillbaka 30 år var tre år på ett hockey gymnasium en biljett till i alla fall Superettan. Idag lägger i princip alla ned hockeyn ungefär samtidigt som de tar examen. Samtidigt slår sig kommunerna för bröstet och säger att de minsann har elitgymnasium. Vad är det för mening med elitgymnasium om du har årskull efter årskull där kanske 0.1 får spela professionellt.

Det är skattemedel rakt ned i toaletten. Faktum är att Skolverket inte ens vill ha elitinriktade sportutbildningar. Snacka om vad det här kommer att göra med försörjningen av spelare till SHL. Lagen i sin tur ägnar sig åt en massa meningslösa kvinnosatsningar istället för att plöja ned pengar i vad som är lönsamt och vad folk faktiskt vill ha. Staten och kapitalet i samma båt. De duktiga svenska spelarna? De drar till NHL, KHL och NLA så fort de bara kan. Varför stanna kvar i ett högskatteland i en allt mer vedervärdig liga för småpengar.

Få vet att Sverige har en rätt förnäm kulturscen genom Dramaten och Operan. Utöver det har vi fina konstutbildningar som Kungliga Konsthögskolan. Tanken var att Kungliga Svenska Balettskolan skulle förse Stockholms Operan med klassiska balett dansare. Som dansare har du en rätt kort karriär. Du dansar från du är 19 tills du är 39. De flesta lägger ned efter tio år. Kroppen håller inte länge än så. Men alla som vill skall bli balettdansöser som säger Skolverket och politikerna. Tja, nu har de fått som de vill. I princip får 2-3 personer av kanske 90 elever jobb på Operan i Stockholm eller Operan i Göteborg efter examen. Går du tillbaka 30 år tog de in 10 stycken och alla fick jobb. Utbildningen höll skyhög internationell kvalitet. Det samma gäller hockeygymnasierna. Elitutbildningar fick existera men inte längre.

Jag tror att Philip Warkander börjar förstå att politiken i Sverige tillslut blir helt omöjlig. I slutändan kommer 70-80 procent av svenskarna ha en högre utbildning. I USA är redan College det ”nya gymnasiet” och en del demokrater (och jag håller med dem) pratar om att förlåta studieskulder. Inte ett ord om detta i obehagliga S-märkta Sverige. Du kan inte dölja massutbildningspolitiken. Vidare blir det som han skriver allt med vansinnigt om du i andra sammanhang talar om ”enkla jobb”. Det finns en del data på det här. Drygt 1/3 av Rinkebys vuxna befolkning har högre utbildning men i princip alla arbetar med enkla jobb.

Du ser ungefär samma sak hos etniska svenskar. Det lustig är att jag tror att det kommer bli invandrarna som kommer slå tillbaka. Notera nu att när du har ett massutbildningssystem så blockar du klassresor för invandrare – eftersom kontakter blir allt. I USA har allt fler ekonomer noterat att det är svårare för minoriteter och vita ur arbetarklassen att göra klassresor genom utbildning än det var på 1950-talet. Det var lättare för en svart man i Mississippi att (om han var tillräckligt smart) plugga och få ett bra jobb än idag.

En utbildning var värt något och innan du satte dig på ett universitet eller specifik utbildning behövde du vara motiverad och smart. Det spelade ingen roll vad den vita rasistiska läraren sade – skrev du bra på provet skrev du bra på provet och då kom du in. Detta var alltså under Jim Crow. Idag (även om det blir bättre i USA) har de standardiserade proven delvis försvunnit. Varför då? Tja, drygt 40 procent av barnen till den övre medelklassen och överklassen i USA är inte lika smarta som sina föräldrar. Standardiserade prov, universitet med höga antagningspoäng och formell meritokrati är fullkomligt livsfarligt för den övre medelklassen och överklassen. Vidare vet inte politikerna hur de skall få ned arbetslösheten eller skapa jobb vilket också Warkander har fattat.

Tror ni något kommer förbättras? Nej, men jag har lustigt åt att pengarna är slut i kommunerna. Stefan Löfven tänker ge kommunerna småpengar. I princip allt kommer från Skåne (inte Malmö och Landskrona), Göteborg och Stockholms Län (med undantag för Botkyrka och Södertälje). På detta har du en så kallad ramlag. Kommunerna och Landstingen är obligerade att ge en massa saker till dem som bor i länen och kommunerna. I allt större utsträckning har de inte råd. Sverige av skattemässiga anledningar befinner sig redan nära högst upp på Laffer kurvan. Du kan inte höja skatterna utan du måste skära ned kostnader men vad skall du skära ned på? Kommunerna har redan fimpat bibliotek och simhallar. Ger dålig och billig skolmat. De struntar i att fixa gatorna. Allt som inte ryms inom ramlagen skär politikerna ned på. Det räcker inte. Den obehaglige S-märkta statsministern måste fatta att kommuner och landsting faktiskt måste få skära ned på något men det tror jag inte han gör.
__________________
Senast redigerad av Edgerton 2019-08-20 kl. 00:32.
Citera
2019-08-20, 00:39
  #63269
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Högre utbildningar handlar i allt större utsträckning om socialisering. Till och med ingenjörsprogrammen har gått åt det här hållet. Uppfostra en ny generation. När du har 43 procent som läser vidare till en arbetsmarknad som kräver kanske maximalt 20 procent högre utbildade kommer du få mycket spännande effekter. Människor går från utbildning till utbildning. Ingen vill ställa sig på McDonald med 500,000 kronor i studieskulder och McDonalds vill inte ha dem. För den här universitetsmaskinen är det stora pengar – kanske inte så mycket för doktoranderna för de kommer inte landa ett jobb i akademin när de är färdiga men för lektorerna, docenterna och professorerna är det en bra försörjning.

Syftet är inte socialisering, utan sysselsättning. Frihandelspolitik, automatisering och invandring har skapat ett enormt överskott av arbetskraft som måste hållas sysselsatt på något vis. Lösningen har blivit att göra gymnasieexamen de facto obligatorisk och en universitetsexamen starkt meriterande. Genom detta har man lyckats få bort 100 000-tals människor ur arbetskraften och satt 10 000-tals i arbete inom skolväsendet.

Studenten tvingas offra ett antal år av sin ungdom i skolbänken och ådrar sig studieskulder, i utbyte mot ett diplom som påstås fungera som nyckel till medelklassen. Det är ett sämre erbjudande än vad hans föräldrar fick, men han har inget annat val om han inte vill göra en klassresa nedåt. Det hänger dock på att studenten faktiskt belönas för det han har offrat. Om diplomets värde urholkas och det blir uppenbart att den enda vägen framåt är genom kontakter kommer man att ha många förbittrade medelklassbarn.

För att knyta an till trådens ämne kan man notera hur tidigare stater har löst samma problem. I Romarriket värvade man proletärerna och skickade ut dem i krig; och de som överlevde fick kolonisera de nya landområdena. I 1800-talets Europa fick överskottsbefolkningen utvandra till USA. Lösningen för morgondagens Sverige lär anta liknande form.
Citera
2019-08-20, 08:19
  #63270
Medlem
bergsturks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Chang Frick borde också passa på att ställa följdfrågor. Vem Sverigebilden vänder sig till.

Ja, och om de medier som samarbetar med MSB om "Sverigebilden" kanske med rätta kan kallas regimtrogna.
Citera
2019-08-20, 08:40
  #63271
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Du ser ungefär samma sak hos etniska svenskar. Det lustig är att jag tror att det kommer bli invandrarna som kommer slå tillbaka. Notera nu att när du har ett massutbildningssystem så blockar du klassresor för invandrare – eftersom kontakter blir allt. I USA har allt fler ekonomer noterat att det är svårare för minoriteter och vita ur arbetarklassen att göra klassresor genom utbildning än det var på 1950-talet. Det var lättare för en svart man i Mississippi att (om han var tillräckligt smart) plugga och få ett bra jobb än idag.

Citat:
Ursprungligen postat av Selmer
Studenten tvingas offra ett antal år av sin ungdom i skolbänken och ådrar sig studieskulder, i utbyte mot ett diplom som påstås fungera som nyckel till medelklassen. Det är ett sämre erbjudande än vad hans föräldrar fick, men han har inget annat val om han inte vill göra en klassresa nedåt. Det hänger dock på att studenten faktiskt belönas för det han har offrat. Om diplomets värde urholkas och det blir uppenbart att den enda vägen framåt är genom kontakter kommer man att ha många förbittrade medelklassbarn.

Här pekar ni på framtidens slagfält.

När demografin på allvar börjar förändra våra arbetsplatser. Fram till nyligen har det gått att hålla sig med några alibiinvandrare i staben för att visa godhet och öppenhet. När de visat sig obekväma mobbas de ut, tvingas vidare och ersätts snabbt tryggt av svenskar. Experimentet föll inte väl ut, blev lite för mycket av det goda.

Men vad händer då utvecklingen når punkten då det inte går för tidigare svenskdominerade arbetsplatser att hålla emot längre. Vi är redan där i viss mån.

Tror ni invandraren kommer vara evigt tacksamm och fortsätta jobba för mångkultur inkl svensken? Nej, de kommer ta varje chans att slå tillbaka som Edgerton påpekar. Kontakter blir allt och invandrare kommer jobba för att få in mer invandrare, bara naturligt.

De självgoda svenskarna kommer inte förstå att de i allt högre takt kommer bli ersatta. Och service i allt från sjukvård till kommunala tjänster kommer missbrukas och missskötas för att gynna det egna.
Citera
2019-08-20, 08:48
  #63272
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bergsturk
Vad vi ser är ett samhälle som är helt styrt av propaganda. De flesta som arbetar med propagandan vet inte ens om, eller förstår, att de arbetar med propaganda; ingen svensk "journalist" skulle kännas vid att denne arbetar med propaganda (men vissa vet det förstås) och ändå är det så att samtliga "journalister" arbetar med att beskriva, inte det som är, utan det som borde vara.

Även MSB, som nu fått överta Styrelsen för Psykologiskt Försvar (Sveriges officiella, helt publika propagandamyndighet i många år!) arbetar helt uppenbart nu öppet med sin propaganda, och styr numera mediekanaler i akt och mening att förbättra propagandan. De specialbeställer även aktstycken från externa aktörer med önskat budskap (Pomerantsev, Applebaum) och publicerar som "forskning".

Och att svenska makthavare är mer måna om den utländska bilden än om det svenska folkets välmående är enkelt att förklara: det andra påverkar inte deras framtid, men det första gör det. Vägen till lukrativ internationell frottering går genom "svärjebilden".

En observation jag har gjort tidigare är att mångkulturvurmarna -- alltså fotfolket -- egentligen har drag av riktig nationalism. De är faktiskt essentialister. De tror att "Sverige" är något som stiger upp från marken, ett övernaturligt "system" som administreras av De Goda och kommer förvandla det mest rasade vilddjur till en from svensk.

Det är bilden av detta system som måste propageras.



Man kanske kan ringa dem och fråga? Frågan är allvarligt menad. Någon av alternativmediekanalerna borde faktiskt göra det. Tidigare nämnde Mikael Tofvesson är personen som ska sökas.

Mina frågor var mer ställda i affekt och krävde inga svar i tråden, men dina observationer är sannolikt korrekta. Ja det vore lite intressant att få ett svar från Mikael. Misstänker dock att det inte går att svara på utan att slå knut på sig själv i sin iver att vara allt och alla till lags.
Citera
2019-08-20, 08:50
  #63273
Medlem
stevenstillss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Selmer
Syftet är inte socialisering, utan sysselsättning. Frihandelspolitik, automatisering och invandring har skapat ett enormt överskott av arbetskraft som måste hållas sysselsatt på något vis. Lösningen har blivit att göra gymnasieexamen de facto obligatorisk och en universitetsexamen starkt meriterande. Genom detta har man lyckats få bort 100 000-tals människor ur arbetskraften och satt 10 000-tals i arbete inom skolväsendet.

Studenten tvingas offra ett antal år av sin ungdom i skolbänken och ådrar sig studieskulder, i utbyte mot ett diplom som påstås fungera som nyckel till medelklassen. Det är ett sämre erbjudande än vad hans föräldrar fick, men han har inget annat val om han inte vill göra en klassresa nedåt. Det hänger dock på att studenten faktiskt belönas för det han har offrat. Om diplomets värde urholkas och det blir uppenbart att den enda vägen framåt är genom kontakter kommer man att ha många förbittrade medelklassbarn.

För att knyta an till trådens ämne kan man notera hur tidigare stater har löst samma problem. I Romarriket värvade man proletärerna och skickade ut dem i krig; och de som överlevde fick kolonisera de nya landområdena. I 1800-talets Europa fick överskottsbefolkningen utvandra till USA. Lösningen för morgondagens Sverige lär anta liknande form.

Ja här finns många sanningar om dagens Sverige som aldrig diskuteras. För visst handlar det om ett näringsliv/offentlig sektor som inte räcker till för att sysselsätta folk. Det handlar då mer om att gömma folk i olika utbildningar. Besöker man svenska lite större städer ser man tydligt hur utbildningsindustrin brer ut sig på gamla regementen (Strängnäs) och i gamla industrilokaler (Eskilstuna, Norrköping). I nya fina påkostade byggnader. Det är folkhögskolor, SFI-undervisningar och gud vet vad. Mot utbildningsbidrag förstås så att staten får stå för fiolerna och inte kommunen. En annan sak jag slås av i dagens Sverige är alla bygg- och infrastrukturprojekt som verkar mer eller mindre konstruerade. Långa, dyra projekt som spårvagnsförlängningen på 400m i Sthlm city med omfattande förstärkningar vid Sergels torg säkert kostat 100-tals miljoner och pågått i 2-3 år. Nu ska tydligen Kulturhuset byggas om också liksom Rosenbad. Både dessa byggnader som väl är i gott skick och byggda eller renoverade relativt nyligen. Stockholm saknar större industrier men då får byggbranschen rycka ut och hålla sysselsättningen uppe. Jag kjommer ihåg att jag och min bror - reflekterade över vad folk i landet ska leva på framöver när vi åkte igenom ett "utbildningscentrum" i en mellansvensk stad. Jag är lite marxist i så motto att jag tror att det bara är mänskligt materiellt arbete som skapar värden. Arbete med händerna i princip. Det vi ser omkring oss ständigt har skapats av mänsklig hand.
__________________
Senast redigerad av stevenstills 2019-08-20 kl. 08:52.
Citera
2019-08-20, 12:44
  #63274
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Det är en briljant kolumn av Malcolm Kyeyune. Jämförelsen med kommunistländerna är klargörande:

"Debattens kärna handlar inte om rädsla, den handlar om lojalitet. Bakom järnridån gick det inte alltid att förneka att hyllorna kunde vara lite tomma ibland; men att gemene man skulle ha rätten att vara sur över något sådant, det kunde det verkligen inte bli tal om. Att känna missnöje var ingen rättighet, den som gjorde det var illojal och osolidarisk.

Budskapet i Sverige följer numera denna refräng: köp gärna överfallslarm, käre svensk, be gärna om skjuts, undvik gärna vissa gator, men för guds skull: var inte så osolidarisk och trolös att du börjar hysa fel sorts känslor om situationen!
"

https://www.gp.se/ledare/k%C3%B6p-g%...oro-1.17168608

LÄS också Helena Edlunds text Sverige som strategispel och följ hennes inrådan att se Henrik Jönssons video om press, politik och propaganda.

Citat:
Ursprungligen postat av fasligt
Thomas Gür snuddade faktiskt vid detta tema i gårdagens Ekdal & Ekdal. De invandrande behövande vävs in i ett moraliskt narrativ men motsvarande moraliska narrativ saknas angående den mottagande, uppoffrande svensken. Detta är, enligt Gür, en stor brist i vad man kan kalla Sverigebildsnarrativet. Det skulle återkommas till detta, sas det, men givetvis återkom det inte. Istället blev det väldigt mycket om tvingande internationella avtal som absolut hindrar någon som helst begränsning av eller gallring i migrationsrabatten (Seidlitz, asylaktivistisk jurist, Amnesty) och asylrätten i nuvarande form är ett gigantiskt hyckleri genom att locka migranter med den villkorslösa asylrätten samtidigt som effektiva hinder för migranter som vill hit upprätthålls, och den nuvarande volymen är fullt rimlig men borde fyllas upp av särskilt hopplösa kvotflyktingar, och nej Kanada ägnar sig inte åt cherry picking (Joakim Ruist, nationalekonom och migrationsforskare).

Vi får väl se om det kommer en moraliskt återupprättande berättelse om de självuppoffrande svenskarna som gjort mer för Den Andre än vad som rimligtvis kan begäras och till tack fått spott, spe och gruvliga anklagelser om vidrigt essentiell rasism och på köpet förlorat sitt land och självklara kulturella hemvist. Kommer denna moraliska kompress på svenskarnas sårade självkänsla i så fall tillerkänna svenskarna rätten att känna vrede? Sorg och rättmätig harm över utståndna kränkningar? Kommer skräck och förtvivlan över hotet om att fråntas det hemland till vilket svensken genom urminnes hävd anser sig ha födslorätt godtas? Eller kommer den rätt att bevara identitet och kultur som Gür menar sig omhulda bara gälla andra nationer?

Citat:
Ursprungligen postat av CJFleetwood
Här pekar ni på framtidens slagfält.

När demografin på allvar börjar förändra våra arbetsplatser. Fram till nyligen har det gått att hålla sig med några alibiinvandrare i staben för att visa godhet och öppenhet. När de visat sig obekväma mobbas de ut, tvingas vidare och ersätts snabbt tryggt av svenskar. Experimentet föll inte väl ut, blev lite för mycket av det goda.

Men vad händer då utvecklingen når punkten då det inte går för tidigare svenskdominerade arbetsplatser att hålla emot längre. Vi är redan där i viss mån.

Tror ni invandraren kommer vara evigt tacksamm och fortsätta jobba för mångkultur inkl svensken? Nej, de kommer ta varje chans att slå tillbaka som Edgerton påpekar. Kontakter blir allt och invandrare kommer jobba för att få in mer invandrare, bara naturligt.

De självgoda svenskarna kommer inte förstå att de i allt högre takt kommer bli ersatta. Och service i allt från sjukvård till kommunala tjänster kommer missbrukas och missskötas för att gynna det egna.

Framtiden är partisk. Identitetspolitik och tribalism väljer dig i ett mångidentitärt samhälle. Utifrån dessa premisser har det inte varit svårt att så utvecklingens riktning och är det fortfarande inte.

Jag har funderat på just det här med spelteori som en infallsvinkel att både beskriva, förutse och normera svensk ingrupp. Hur man egentligen bara behöver analysera hur ett Nash ekvilibrium med svenskar som rationella aktörer måste se ut, för att se framtiden i den mogna fragmenteringens tvingande gruppdarwinism.

Därför var Helena Edlunds text intressant - och bör vara en tankeställare till de svenskintressenter som tror att lojalitet mot ett parti och acceptans för behovet att kompromissa i god tro. Hon skriver om sin tid i Afghanistan:

Citat:
Alla går dock inte att vinna över. För enkelhetens skull delas civilbefolkningen in i tre kategorier – gröna, gula och röda. De gröna är individer vars lojalitet man redan äger och som man krasst räknar med kommer att förbli lojala vad som än händer. De röda är individer som aldrig någonsin kommer att bli lojala, vad man än gör. Varken den gröna eller röda delen av befolkningen är egentligen särskilt intressanta, eftersom de antingen inte behöver påverkas eller inte kan påverkas. Intressant är istället den tredje kategorin, de gula.

Citat:
Under min tid i Afghanistan tjänstgjorde jag inom CIMIC (Civil-Military Co-operation), vilket innebar att jag samlade in information om afghaners inställning till den afghanska regeringen och till ISAF, för att sedan vidarebefordra informationen uppåt i den militära hierarkin. Byar kunde vara gröna, gula eller röda. De gröna byarna struntade vi i praktiken i, eftersom de redan var positivt inställda. Röda byar kunde vi inte verka i eftersom det var farligt. Gula byar, det vill säga byar som var skeptiska eller lite lagom fientliga till ISAF och GIRoA (Government of the Islamic Republic of Afghanistan) kunde däremot förvänta sig riklig hjälp.

Edlund använder sin erfarenhet för att se liknande metoder i Sverige och försöka beskriva taktik och strategi hos makthavarna. Väl värt att läsa.

Jag vill dock dra en konkret, normativ slutsats till de av er som är, eller inbillar er vara, svenskpartiska och rationella: Var aldrig Grön.

Var inte kravlös och lojal, SÄRSKILT inte mot de politiker och debattörer du tycker bäst förträder dig i offentligheten. Låt dem aldrig ta din sympati för given, utan odla alltid svekfullhet och ifrågasättande. Befinn dig hela tiden på deras marginal och kräv hela tiden deras bejakande och deras lojalitet.

Tvinga dem att säga orden. Acceptera aldrig det implicita, det projicerade inbillade, att de förutsätts inkludera dig i något som uttalas om någon annan. Det är inte så rationella, egenintresserade ingrupper agerar spelteoretiskt, se bara på judisk ingrupp.

Rent praktiskt handlar det om ett svenskt grupptryck underifrån att inte tolerera hanrejsnationalism eller förnekande av svensk etnicitet, vare sig det är uttalat eller osynliggörande. Det handlar om att i varje situation ta ställning och vara partisk och kräva lojalitetsbetygelser från varje allierad, både som kollektiv och individ.

Den som accepterar opinionsbildares eller SD:s osynliggörande rasism mot etniska svenskar är INTE spelteoretiskt rationell, om syftet är omsorg om svenskar. De är Gröna, som kommer svikas till förmån för Gula och fattar inte hur verkligheten fungerar. Det rationella är inte att vara dödvikt för andra att ta med i sin nyttokalkyl, utan att hela tiden ta ställning, kritisera, agera. Framtiden är process, svartsjuka, partisk existens och levande identitet.
Citera
2019-08-20, 13:44
  #63275
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oyto
Jag har funderat på just det här med spelteori som en infallsvinkel att både beskriva, förutse och normera svensk ingrupp. Hur man egentligen bara behöver analysera hur ett Nash ekvilibrium med svenskar som rationella aktörer måste se ut, för att se framtiden i den mogna fragmenteringens tvingande gruppdarwinism.

Alla svar på frågan "Hur är samhället möjligt" innehåller spelmatriser och utpekande av evolutionärt stabila strategier.

Konsekvensen av det blir två:

Först:
Se till att det du strävar efter är en Nash-stabil ESS. Och att strategin dit inte gör att andra anpassar sig på ett sätt som gör det målet omöjligt, och det reellt utfallande ekvilibriet blir ännu sämre än nu. Till exempel brukar alla strategier som inkluderar våld leda till helt andra Nash ekvilibria än det man önskat sig.

Sedan:
Se till att du själv passar in i det ekvilibrium du eftersträvar. Jag tänker på vad Evert Taube sjöng om Rönnerdahl "Själv var han en del av sin idyll".

Det opraktiska är det enda praktiska i längden, sammanfattar Gunnar Ekelöf det övriga du skriver, tror jag.
__________________
Senast redigerad av GreffueAnthonius 2019-08-20 kl. 13:51.
Citera
2019-08-20, 18:18
  #63276
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Selmer
Syftet är inte socialisering, utan sysselsättning. Frihandelspolitik, automatisering och invandring har skapat ett enormt överskott av arbetskraft som måste hållas sysselsatt på något vis. Lösningen har blivit att göra gymnasieexamen de facto obligatorisk och en universitetsexamen starkt meriterande. Genom detta har man lyckats få bort 100 000-tals människor ur arbetskraften och satt 10 000-tals i arbete inom skolväsendet. Studenten tvingas offra ett antal år av sin ungdom i skolbänken och ådrar sig studieskulder, i utbyte mot ett diplom som påstås fungera som nyckel till medelklassen. Det är ett sämre erbjudande än vad hans föräldrar fick, men han har inget annat val om han inte vill göra en klassresa nedåt. Det hänger dock på att studenten faktiskt belönas för det han har offrat. Om diplomets värde urholkas och det blir uppenbart att den enda vägen framåt är genom kontakter kommer man att ha många förbittrade medelklassbarn. För att knyta an till trådens ämne kan man notera hur tidigare stater har löst samma problem. I Romarriket värvade man proletärerna och skickade ut dem i krig; och de som överlevde fick kolonisera de nya landområdena. I 1800-talets Europa fick överskottsbefolkningen utvandra till USA. Lösningen för morgondagens Sverige lär anta liknande form.

Lärarkandidaterna grundbok; ”Lärande, skola och bildning” (2014) framgår det varför massutbildning infördes. Det har att göra med socialisering och förvaring för att sedan ta andra former så som att gömma undan arbetslöshet men det dröjde till efter kriget till det motiverades på det sättet och sedan dess har det eskalerat. I synnerhet under Tage Erlander. Vi har haft massutbildning sedan 1842 då folkskolan infördes. Det gav inte någon större effekt för människors tillgång till arbete. Faktum är att 1.5 miljoner behövde emigrera från 1830 till 1930 till USA. Detta skapade en malthusisk effekt vilket bidrog till att få ned den svenska arbetslösheten. Om du tittar på historisk data är det jobben som driver fram utbildning och inte utbildning som driver fram jobben. Nederländerna hade vid år 1700 nästan 80-85 procents läskunnighet utan att de infört någon obligatorisk skola. Många jobb krävde läs och skrivkunnighet och därför utbildade sig folket till den nivån som krävdes för att kunna ta de här jobben. I England gick faktiskt läs och skrivkunnigheten ner då detta inte behövdes. Sveriges läskunnighet låg på 60 procent år 1700 och detta var alltså innan Sveriges krona lagstiftade att alla föräldrar skulle lära sig barn att läsa och skriva. Detta infördes några år efter 1700. År 1842 när folkskolan infördes kunde nära 90 procent av den svenska befolkningen läsa, räkna och skriva och så här såg det ut runt om i Europa.

Som du så korrekt skriver så skapar invandringen till Sverige hela tiden ett överskott av arbetskraft. Befolkningen i Stockholms innerstad minskade faktiskt på 1980-talet. Om vi hade stoppat all invandring på 1970-talet hade vi inte haft i närheten av de många problem vi har idag. Stockholms kommun kanske hade haft 500,000 människor istället för 965,000. Vanligt folk hade haft råd att bo i Stockholms innerstad precis som på 1980-talet. Göteborg och Malmö hade också varit mindre betydligt städer. Vi hade antagligen haft ett BNP per capita närmare 90,000 istället för 50,000. Vi hade också haft bra mycket lägre arbetslöshet än idag och underanställningar hade varit ett mindre problem. Island bedriver en helt vansinnig vänsterliberal poltik men det är fortfarande en isolerad ö så de destruktiva effekterna av den vansinnespolitik som de driver blir inte så stora som det blir i Sverige.

I FN ser det ut som António Guterres börjar inse ett och annat. Alla de här utbildningsprojekten i tredje världen börjar mattas av. Ja, de får ned befolkningsökningen men allt fler afrikaner, asiater, latinamerikaner och araber förstår att det inte lönar sig att utbilda sig. Vad spelar det för roll om du skickar din dotter till gymnasiet eller universitetet när hon ändå får flytta hem till gården? OCED har redan varnat för att du kan få en motsatt effekt. Människor struntar i att skicka sina barn till skolan eftersom det inte leder någon vart. Jobb och utbildning måste gå hand i hand och det förstår inte liberaler och socialister. De har aldrig fattat den mest grundläggande nationalekonomin i vissa avseenden och de dominerar i princip alla nationalekonomiska institutioner i världen. Om vi överhuvudtaget skall lösa problemen i tredje världen (och där med kraftigt reducera massinvandringen) måste vi skapa vettiga jobb i den delen av världen. En del av de asiatiska länderna klarar av detta – men inte EU och USA.

För att återgå. Ja, studenterna kommer inse att de gör en klassresa neråt. Förtroendet för lärarkåren och skolan sjunker redan. I många fall präglas den svenska skolan av våld, konflikter, mobbing, utbrändhet och sociala problem från helvetet. Universiteten kommer att bli en förlängning på gymnasiet. Detta är de svenska politikernas mål. Göran Persson sade detta explicit. Klassresorna hos de etniska svenskarna kommer gå nedåt allt eftersom tiden går. Faktum är att underanställningar (typ akademiker som står på ICA) utvecklar ungefär samma sociala problem som långtidsarbetslösa. Detta är dock inget som Sverige tänker på utan att det är ”plattan i mattan”. Ja, arbetslösheten löstes genom att skicka ut människor i krig och till kolonierna. Länder som England gjorde det här. De skickade överskottsbefolkningen till Sydafrika, Nya Zeeland, Kanada och många tog sig till USA. Idag går det åt andra hållet – tredje världen skickar sin överskottsbefolkning. Om det inte hade varit så tragiskt både för vi och dem hade man skrattat åt det.

Citat:
Ursprungligen postat av CJFleetwood
Här pekar ni på framtidens slagfält. När demografin på allvar börjar förändra våra arbetsplatser. Fram till nyligen har det gått att hålla sig med några alibiinvandrare i staben för att visa godhet och öppenhet. När de visat sig obekväma mobbas de ut, tvingas vidare och ersätts snabbt tryggt av svenskar. Experimentet föll inte väl ut, blev lite för mycket av det goda. Men vad händer då utvecklingen når punkten då det inte går för tidigare svenskdominerade arbetsplatser att hålla emot längre. Vi är redan där i viss mån. Tror ni invandraren kommer vara evigt tacksamm och fortsätta jobba för mångkultur inkl svensken? Nej, de kommer ta varje chans att slå tillbaka som Edgerton påpekar. Kontakter blir allt och invandrare kommer jobba för att få in mer invandrare, bara naturligt. De självgoda svenskarna kommer inte förstå att de i allt högre takt kommer bli ersatta. Och service i allt från sjukvård till kommunala tjänster kommer missbrukas och missskötas för att gynna det egna.
Ja, vi pekar på exakt samma problem och det är nog en hel del människor i media som oroar sig för det här. Ja, för att inte tala om politikerna och akademikerna vid universiteten men det är som en stor filt över allting. Som du skriver så kommer inte invandrarna acceptera att vara någon billig arbetskraft på McDonalds. Vidare kommer automatiseringen i princip döda många enkla jobb. Du kan ta robotklipparna och robot damsugarna. De är fortfarande rätt dåliga men ge det 20 år och de här maskinerna kommer vara enormt bra. McDonald har redan självbetalande maskiner. Faktum är att snart var enda Coop, Willys och ICA butik har det. Vidare kan du inte fortsätta att massutbilda heller – i slutändan måste länder se sig om sin egen dörr och skydda sin inhemska befolknings intressen. Jag har svårt att se att det kommer ske i Sverige utan invandrarna kommer inte vara billig arbetskraft och sedan kommer svenskarna ersättas av invandrare. De kommer i sin agera precis som de gör i sina hemländer. Det vill säga anställa sina egna.

Så här ser det ut i Sydafrika. Hela staten och statliga företag är fulla med svarta statliga tjänstemän. Du måste i princip muta människor idag om du skall ha ett jobb som betalar tillräckligt bra för att inte bo Soweto. Det är den fattigaste hälften av de vita, asiater och färgade som drabbas medan de rikaste inte bryr sig eftersom de äger kapital och tjänar pengar på avkastning. Så här kommer Sverige sluta. Det är inte bara i det ekonomiska som det kommer att skita sig. Det är inte så att invandrare (vilket förvisso är bra) är HBTQ svirande radikalfeminister. I Birmingham har det redan motståndet börjat;

https://www.youtube.com/watch?v=APrjqAtgrw4

Notera att Sky News vinklar det här till att det är burka klädda islamister men det är det inte. Det är också indier, kristna afrikaner, sekulära turk nationalister, Jamaicaner, katolska filippinare, chilenska kommunister och många andra som sätter ned foten. Klippet är mest intressant för hur jävla oförstående de här brittiska vänsterliberala lärarna och politikerna är. Till slut kommer alla minoriteter börja forma egna partier eller ta över befintliga och driva sin egen agenda. Sverige är inte där UK är men vi är snart där. Vidare, alla vänsterpartier är enormt beroende av invandrarröster och det blir inga invandrarröster om de sänker bidrag, utbildar dem och förvägrar dem att göra klassresor och sedan socialiserar deras ungar i skolan i en massa post-marxistiska vänsteråsikter. Svensken kanske köper det här men den dumma vita liberala eliten sågar av sin egen gren som de sitter på eftersom invandrare inte är vänsterliberala mähän. Vi är som sagt på väg in i en recession

https://www.zerohedge.com/news/2019-...risis-imminent

Alla jävla problem som vår vänsterliberala elit har byggt upp sedan 1945 kommer explodera i deras ansikten precis som det gjorde 2007-09 och sedan tar vi ytterligare ett steg åt att bli ett tredje världen land.
__________________
Senast redigerad av Edgerton 2019-08-20 kl. 18:25.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in