Citat:
Ursprungligen postat av WhiteShadows
Tack för era svar, mycket intressant!
En till fråga, hur kan exempelvis ISS hela tiden hålla samma fart? Borde inte stationen accelerera tills den åker ur banan helt? Då det faller så borde den ju ha hösta fart tills det att den "missar" och börjar falla på nytt? Eller balanseras det mellan fall och miss hela tiden så att den får en jämn bana och hastighet?
Förstår ni hur jag menar?
Det är en jämn bana. Den missar jorden med ungefär lika stort avstånd som den har till jorden, så när den missat är den fortfarande lika långt bort. Den åker helt enkelt i en cirkel.
Här har du kometers och planeters banor.
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...dic_comets.gif
Du kan se hur kometerna kommer riktigt nära solen, men missar, men eftersom de är så nära så böjs deras bana av och de får fart, så kastas de iväg av farten ut mot solsystemets utkant, men innan de lämnar solsystemet så hinner de bromsas upp av solens gravitation, och börjar åter falla in igen, men eftersom de redan har viss fart faller de inte rakt utan missar troligen solen en gång till.
Planeter som har mycket större massa har stabiliserats under solsystemets födelse, det var mycket oreda i början men de har tvingat in varandra i mycket mer cirkulära banor, om än lite elliptiska.