Citat:
Ursprungligen postat av
konstapel
Bra skrivet och right on the spot. Att gapa pedofil när två vuxna människor gifter sig ger bara intryck av att avsändaren inte har alla indianer i kanoten.
Av dina överdrivna reaktioner så har jag tydligen trampat på en öm tå.
Det är ju, som vi alla vet, vanligt att en del män dras till unga kvinnor. Inte alla har Ulfs Lundells attraktionskraft (ekonomi, kändisskap). Vi brukar lite förlöjligande kalla dessa kvinnorna för trofé-hustrur och ibland för gold-diggers.
Den lågbetalda svennen som inte har Ulf Lundells sits brukar istället importera en Thai- eller Filipin-kvinna. Vi ser det ibland i lågprisbutikerna, hur en gammal gubbe eller en fet tatuerad loser kommer med en mycket yngre asiat-kvinna i släptåg som surt drar en kundvagn.
Allvarligt talat, vad tror du en 30-årig kvinna ser hos en 60-årig gubbe?
Jag tycker det är patetiskt. Jag föredrar en jämlik partner, både vad gäller ekonomi och livserfarenheter som ålder.
Men naturligtvis finns det några som inte gör det, som Ulf Lundell, som tydligen dras till unga kvinnor.