Citat:
Ursprungligen postat av
siddhardta
Förstår inte agget många har mot Ulf. Man kan väl ändå inte bortse från hans talang hur han hanterar språket. Skildraren av vår tid. Bellman, Taube, Lundell. Så stor är han.
Ämnets bäring är ju att UL har kört bil och åkt fast med 1,5 promille (0,7 mg/l) alkohol i blodet!
Åsikterna om hans författarskap eller arbete inom musikaliskt artisteri är nog okänt för befolkningen under medelålder i Sverige.
Ulf är nog större i sina egna ögon än vad folkflertalet anser.
Jag hyser själv inget agg emot hans artisteri men anser honom ibland alltför oförtjänt uppburen, sagt i åsiktsfrihetens namn.☺
Det är tyvärr inte första gången som han kör påverkad, och jag outar inte var infon kommer ifrån.
Tråden handlar om fyllekörning, och jag föraktar honom för hans brist på insikt om vad dessa fyllekörningar kan innebära för helt oskyldiga människor.
Omkring millennieskiftet talades det om att trafikforskarna trodde (p.g.a. högt mörkertal) att det kunde röra sig om totalt 10-12.000 fyllekörningar per dygn i Sverige.
Om någon dör till följd av ett rattfyllos framfart, så är min åsikt inte att det är vållande till annans död. Jag anser att det minst handlar om dråp.
Okunskap på området, eller beroendeproblem, är ingen förmildrande omständighet enl min uppfattning.