Citat:
Ursprungligen postat av Turbo-Niclas
Sverige var inte fattigt men var inte i närheten av västerstandard före andra världskriget. När vi var neutrala så hora vi ut oss till alla möjliga som betala vilket gjorde att vi blev rikare.
Efter kriget så var hela europa sönderbombat och sverige var helt skonat från krig. Vi exportera därför en massa och hjälpte till med uppbyggnaden vilket gjorde oss ännu rikare.
Så 1970 var vi topp3 tillsammans med USA och Schweiz när det gäller världens rikaste land. Därför är det så många som tror Sverige är rikt idag.
Därefter tog de rövhålet Palme över och byggde ut den offenliga sektorn och höjde skatterna något enormt.
Detta döda tillväxten och andra länder växte förbi oss. I dagsläget så är vi rikt see till världsstandard men än till väststandard.
Vi är fattigaste landet i Norden och 16-17 plats i OECD. Vi går dock sakta framåt måste jag tillstå att säga.
En måhända något flyktig och äventyrlig redogörelse men i stort ganska vederhäftig likväl.
Att vi trots ett vanstyre en grosse ändå utvecklats relativt väl beror naturligtvis även på en rad andra faktorer som här ges en ohyggligt summarisk behandling:
- Homogen befolkning med lutheransk arbetsmoral (nej, inte hämtat från SD:s programblad, poängterades ofta av Erlander långt innan det mångkulturella lyckoriket var påtänkt!).
- En i en internationell jämförelse oerhört rationalistisk kultur; se t ex på skiftesreformerna på 1800-talet som frigjorde arbetskraft till produktivitetshöjandets gagn.
- Stark centraliseringskultur; nationell strömlinjeformning inom en rad områden, språk, utbildning osv.
etc etc etc - och nu har man de senaste 30 åren gjort allt för att rasera vårt välstånd och lyckats komma en bra bit på vägen.