Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-01-07, 14:44
  #1
Medlem
Tjenare!

Såg filmen Psycho för första gången för några dagar sedan, mycket bra film.

MEN, jag har ett problem.

I källarscenen i slutet, när den andra killen får tag på Norman, och tjejen precis har slagit till glödlampan, vem är det som skriker "NORMAN BAATES!!" ? Jag har fan i mig ingen aning!

Raka svar såväl som teorier är varmt välkomna!
Citera
2011-01-07, 14:58
  #2
Medlem
Porryhatters avatar
Nu var det ett tag sedan jag såg den och minns inte vart alla är i stundens hetta och vad som riktigt sker. Norman och killen är vid trappan till övervåningen och bruden hittar morsans lik nere i källaren? Är det morsans röst?

Men hur som helst måste det ju vara Norman, antingen skriker han det eller så hör han det i sitt huvud. Han imiterar väl aldrig sin mors röst annars, utan hör den bara i skallen.
Citera
2011-01-08, 00:23
  #3
Medlem
ASSets avatar
Kan vara läge att använda spoilerfunktionen.
Citera
2011-01-08, 00:27
  #4
Medlem
pjalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ASSet
Kan vara läge att använda spoilerfunktionen.
Sluta nu, du skämmer ut dig.
Citera
2011-01-08, 00:36
  #5
Medlem
ASSets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pjalle
Sluta nu, du skämmer ut dig.

Visst, twisten är nästan allmänbildning men någon form av varning skadar väl ej. I rubriken t. ex. Nåja, är lite löjlig kanske.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback