Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-01-04, 22:47
  #1
Medlem
Hej!
jag kommer inte ihåg hur min lärare bevisade lösningen för den homogena linjära diffekvationen av första ordning. Jag vet att den integrerande faktorn är e^(F(x)). frågan är alltså hur man kommer fram till det, tack!
Citera
2011-01-04, 23:15
  #2
Medlem
Differentialekvation: y'(x) + f(x) y(x) = 0

Notera att D[e^(F(x)) y(x)] = e^(F(x)) y'(x) + e^(F(x)) F'(x) y(x) = e^(F(x)) (y'(x) + F'(x) y(x))

Vi ser att parentesen blir samma som differentialekvationens vänsterled om F'(x) = f(x), dvs om F är en primitiv funktion till f.
Citera
2011-01-04, 23:38
  #3
Medlem
min lärare visadei föreläsningen hur man kan komma fram till det utan att prova det. jag har tappat anteckningsboken
Citera
2011-01-05, 00:19
  #4
Medlem
sp3tts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aloshi
min lärare visadei föreläsningen hur man kan komma fram till det utan att prova det. jag har tappat anteckningsboken
Vi vill att
G(x)(y' + fy) = d/dx (G(x)y.
Utför man deriveringen i högerledet får man G'(x)y + G(x)y'. Vi har alltså att
G(x)y' + G(x)fy = G'(x)y + G(x)y'
så det måste gälla att
G'(x)y = G(x)fy <=> G'(x) = G(x)f
som är en separabel differentialekvation
G'/G = f
och integrering av båda leden ger som vanligt att
ln G = F <=> G(x) = e^F(x)
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback