Citat:
Ursprungligen postat av KimNeilJung
Definiera "slump". Naturligtvis fanns det en bakomliggande orsak i båda fallen.
Men att sammankoppla två händelser som sker på hundratals mils avstånd och försöka få in det i Deras diaboliska plan ser lite dumt ut. Kronologi är inte lika med kausalitet.
Två händelser? Det har skett minst 5-6 liknande händelser runt om i världen sedan årsskiftet. För mig är det glasklart att dessa bör sammankopplas. Hur kommer det sig att, helt plötsligt, sker denna massiva fågel död på en så stor skala, över ett par dagar? Ja, att detta är ett sammanträffande finner jag ytterst osannolikt. Vad säger du om den globala fisk döden som även inträffade under dessa dagar? Sammanträffande det också eller? Ett tips till dig, tro inte på allt som du läser i fantasitidningar såsom Aftonbladet.
Citat:
Ursprungligen postat av KimNeilJung
Jag har iaf inte sagt att det har något med lastbilschauffören att göra. Citera mig gärna där jag påstår att det prompt var en lastbil som körde över dem.
Edit: där uttryckte jag mig klumpigt och för snabbt. Jag skrev ju faktiskt som jag hävdade att det var lastbilen.
Så låt mig förtydliga mig; OM det var en lastbil som körde över dem så vet vi inte hur många fåglar som faktiskt flög iväg. Och det är inte otroligt att några jåglar är lite slitna efter en lång och hård vinter. Att fåglar sätter sig på vägbanan och äter salt torde vara allmänt känt.
MEN, eftersom jag inte VET att det var en lastbil så kan det naturligtvis finnas andra orsaker. Dock har vi en lastbilschaffis som hävdar att han körde på dem. Vilket i mina öron är troligare än att NWO har en bas i Falköping. (För det skulle jag känna till.)
Hur breda är ett par lastbils däck må du tro? Hur i hela friden ska en lastbil ha lyckats döda ett 60-tal fåglar då han enbart korsade deras väg. Förklara gärna för mig hur det skulle kunna gå till. Hade inte vissa av dessa fåglar varit mer eller mindre mosade? Hur kommer det sig att de andra fågel incidenterna runtom i världen visade liknande symptom på invärtes skador som de i Falköping? Sammanträffande? Jag trodde alla här hade insett att "lastbilschaufförs teorin" redan hade ruttnat bort.
Om du använder ditt logiska förnuft så tror jag att du inser att logiken bakom det påståendet inte är starkare än en myra med ett ben.
Jag har inte nämnt någonstans att NWO ska vara boven bakom dramat. Jag använder dock uteslutnings metoden, där all lastbilschaffis, fyverkeri nonsens m.m, inkluderas.