Citat:
Ursprungligen postat av
i.b.m
Kan notera att Peter Ullgren inte är frimurare själv men ansökte om och fick tillstånd att rota i vårt arkiv.
Till de inslag som han hade i sin bok där man berörde ritualer använde han Mogstads bok som källa. Som också för övrigt är skriven av en icke frimurare och innehåller en hel del felaktigheter.
Nej om han inte är en frimurare så är han uppenbarligen en frimurarlakej. Docent ska ju vara en "akademisk titel som markerar en högre vetenskaplig kompetens än enbart doktorsexamen". Så han ser Mogdeds som säkrare källa en en individ som varit frimurare i 15 år? "Trams bara trams" säger han om Roger Aase bok och detta är cirka ett år innan Frimurar Anders Breivik. Det låter mer som något som frimurar propaganda maskineriet har annordnat för att förbättra sitt rykte.
Och att Peter Ullgren inte är själv frimurare kan vi aldrig veta för man MÅSTE inte stå med i Frimurar matrikeln något som en frimurare avslöjade i media. Lägger man på att Frimurare har i system att lura och bedra så är inte något som kommer ifrån en frimurare vidare tillförlitligt. Tar bara upp två exempel som belägger mitt påstående nedanför men det finns så många fler.
https://www.youtube.com/watch?v=SzEcC-e6wZQ (endast 2min långt)
"Here in the 10 degree, I hear that it is just a lie and that Freemasons in reality descended from Knights Templare something that I know is just another lie" - Roger Karsten Aase (norsk frimurare i 15 år)
Men det kanske kommer naturligt man inte kan lite på individer som hänger sig åt ett religiöst brödraskapt där de samtidigt ger eder om att inte avslöja några hemligheter?
Oj glömde nästan denn artikeln angående Peter Ullgren 'Historiker försvarar frimurarna'
http://www.kristianstadsbladet.se/kultur/article1273983/Historiker-foumlrsvarar-frimurarna.html
Citat "Vill man vara elak skulle man rent av kunna kalla boken ett bara halvt fristående beställningsverk till Svenska Frimurare Ordens 275-årsjubileum. Här förekommer inte mycket till kritisk hållning."
hmm vad var de jag sa om frimurarlakej