En något bortglömd pärla som aldrig fick någon egentlig kommersiell biorelease är Al Pacinos
Chinese Coffee från 2000 där han debuterar som spelfilmsregissör. Han gjorde
Looking for Richard fyra år tidigare men det är som sagt en dokumentär. Således är Chinese Coffee Pacinos enda regisserade spelfilm.
Filmen verkar mest ha visats på diverse filmfestivaler hösten 2000, men dock släpptes den på DVD 2007 i Al Pacino Tribute-box.
Jag såg den häromdagen och tyckte den var riktigt bra. Al Pacino är dock min favoritskådis of all time och filmen var i princip enbart dialogdriven vilket Pacino gör jäkligt bra. Filmen är baserad på en pjäs och utspelar sig i en lägenhet i New York där två vänner, den ena en misslyckade författare (Pacino) och den andre en misslyckad fotograf (Jerry Orbach) diskuterar, argumenterar och bråkar om livet och gamla minnen. Då själv älskar New York och besökt stan ett flertal gånger tycker jag filmen framkallar den där ruffiga New York-känslan endast en promenad på nedre Manhattan kan frambringa. Det jag kallar det äkta New York.
Filmen är närmast som ett kammarspel och den berörde i alla fall mig väldigt mycket. Rekommenderas starkt, speciellt om man gillar Pacino.
http://www.imdb.com/title/tt0118852/combined
(Filmen finns att få tag på Cinemag***on)