Citat:
Ursprungligen postat av Gitte
Stackars blinda människa på dig själv!
Jodå, jag vet att det var 4 års åldersskillnad mellan pojkarna.
Vilket givetvis gör att det var större åldersskillnad mellan gm och lillasystern till A.!
Men enligt vad granskningsnämnden kom fram till upphörde övergreppen när pojkarna var 14 och 18 år, och familjerna var JV sedan flera år.
Granskningsnämnden fällde endast programmet på denna punkten, att man borde ha talat om att gm bara var 18 år när det upphörde.
Sitter här med GN beslut i ärendet, där man går igenom de olika fallen, och där man slutar med denna sammanfattning:
"Granskningsnämnden anser att uppgiften att det var en man som begått övergreppen var vilseledande mot bakgrund av gärningsmannens ålder. Nämnden finner att programmet i detta avseende strider mot kravet på saklighet. I övrigt finner nämnden inte att programmet strider mot kraven på opartiskhet och saklighet. Programmet strider inte heller mot bestämmelsen om respekt för den enskildes privatliv."
Såja, programmet fälldes alltså enbart på denna enda punkt, att man sa att det var en man, när det var en (döpt) 18-åring som var gm.
Programmet som helhet blev alltså inte alls fällt, vilket JV envisas med att påstå.
Problemet är att det visar hur mycket förtroende man kan ha för Janne Josefsson och UG, att dom inte bemödar sig att berätta att det inte handlar om pedofili som vi tänker oss normalt, en vuxen och ett barn, utan om barn som håller på med sex.
Och uppenbart ger programmet sin vinklade version av det hela i det mesta av innehållet i programmet. T.ex. påstår man att Jehovas vittnen har egna domstolar, som om man inte skulle bry sig om samhällets domstolar. Det är en ren förvrängning, det har alltid varit självklart för Jehovas vittnen att man ska följa samhällets lagar och har möjlighet att polisanmäla om det handlar om ett brott.
Märk väl att INGEN svensk medborgare har SKYLDIGHET att anmäla brott, detta använder UG emot Jehovas vittnen genom att påstå att äldste inte anmäler, det är INTE deras plikt, lika lite som präster eller andra har plikt att polisanmäla, VÄLDIGT VIKTIGT!!!
Dom ENDA som har plikten att polisanmäla är anställda i skolan och sjukvården om jag minns rätt.
Dom äldste förbjuder INTE dom inblandade att polisanmäla, inte heller har tidigare uppmuntrat eftersom det är dom enskilda inblandades sak att polisanmäla om dom vill göra det. Detta förvränger Uppdrag Granskning som att Jehovas vittnen skulle skydda pedofiler.
På detta sätt vilseleder Uppdrag Granskning och visar bara deras uppfattning om saker och ting. Janne Josefsson och Uppdrag Granskning har fått kritik på deras sätt att presentera saker om ting i deras program. T.ex. så provocerade dom människor genom att vara i deras ansikte och fråga frågor tills dom blir irriterade och säger ifrån, och det är dom scenerna som spelas upp i TV, inte den långa provokation som Janne utsatt dom för.
Och när man själv vill granska Uppdrag Granskning och deras källmaterial, så vägrar dom att ge ut det, tala om maktmissbruk.
Nu är Janne uppsatt på en hög piedestal i Sverige, så han är oåtkomlig för kritik.
Citat:
Ursprungligen postat av Gitte
Har också Sällskapets annons, där påstod att det hela upphörde när pojkarna var 4 och 8 år gamla!
Och totalt glömde bort de andra offren, även lillasystern!!
Så den som strider missinformation är faktiskt du.
Nädu, jag kommer bestämt ihåg att det i annonsen talades om äldre åldrar, passande nog är det svårt att hitta annonsen i dess helhet på internet, Uppdrag Granskning har tagit bort den informationen från deras sida, och bara ger sin bild av det hela med ett litet klipp av hela annonsen:
http://svt.se/2.8403/1.128674/jehovas_vittnen_skyddar_an_en_gang_garningsmannen_ 030513
Om du har hela annonsen så kan du gärna publicera det här, så kan vi tydligt se att Sällskapet INTE påstod att det hela upphörde när pojkarna var 4 och 8 år gamla. Detta kommer att visa tydligt vilken desinformation du kommer med.
Så kom igen, publicera annonsen.