Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-12-19, 12:11
  #1
Avstängd
har två gamla bilbatterier i bakluckan på bilen som jag inte har slängt än... är det farligt?? kan något hända?

De utsätts ju för vatten från snön, kyla och säkert värme med

IQ-befriad tråd jag vet, men vet inte hur jag ska formulera mig. TACK!
Citera
2010-12-19, 12:25
  #2
Medlem
Ingen fara det enda som kan hända är att det börjar rosta om någon av dom börjar läcka, kan ju spricka när det är kallt ute.
Citera
2010-12-19, 12:27
  #3
Medlem
Fanjunkarens avatar
Bilbatterier i bakluckan är mycket farligt. Reportage från Afghanistan visar att rebellerna numera har gått över till bilbatterier istället för sprängdeg och krut, dels för att batterierna finns lättillgängliga på mackar och affärer. Följer du inte nyhetsrapporteringen?? Självmordsbombaren i stan hade ju efter undersökningar flera av dessa högst livsfarliga Biltema batterier tejpade kring midjan visade det sig, och just det var anledningen till att det krånglade.

Nej, nu ljuger jag. Enda chansen att få batterier till att skapa något farligt vore att koppla dom till varandra så knallgas produceras, men det är inte vidare troligt.
Citera
2010-12-19, 12:33
  #4
Medlem
sommarlovs avatar
Urladdade batterier fryser.
Fryser batteriet kan det spricka.
Spricker det så läcker vätskan ur och rostar sönder din baklucka...
Citera
2010-12-19, 13:41
  #5
Avstängd
Schnitzel Fritzs avatar
Vätgasen som sakta bildas har ingenstans att fösvinna i ett slutet utrymme som bagageutrymmet. En liten gnista är allt som behövs. Dessutom ligger bensintanken där bak. Tänk Inferno.

Jag har sett bilar som fullständigt försvunnit på det sättet. Du kör omkring med en bomb kraftig som en IED. Allt som behövs är en liten stöt så... BOOOM!


Citera
2010-12-19, 15:21
  #6
Medlem
PuncturedBladders avatar
Åk till närmaste bensinstation med miljöstation och lämna in dem. Det är gratis.
Citera
2010-12-19, 18:57
  #7
Avstängd
Tack alla för svar! Ska lämna in dom nästa gång jag tankar! MVH
Citera
2010-12-19, 19:35
  #8
Medlem
INTPs avatar
Ett bilbatteri som inte är helt urladdat kan ge imponerande hög ström om det t.ex. välter och lägger sig emot något så det kortsluts. Tänk dig cigarettändaren i bilen, men att det som glöder är några decimeter stort istället för någon centimeter som på tändaren... Nu när du tänkt på det, fundera över hur intressant det skulle kunna bli om det händer inuti bagagen på din bil, förmodligen ovanför en plasttank med tiotals liter bensin eller diesel.
Citera
2010-12-19, 19:48
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Schnitzel Fritz
Vätgasen som sakta bildas

...i ett urladdat, djupfryst batteri?
Citera
2010-12-19, 21:31
  #10
Medlem
nicerpms avatar
det blir Alkaida! BOOOM
Citera
2010-12-20, 02:50
  #11
Avstängd
Schnitzel Fritzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Smyrf
...i ett urladdat, djupfryst batteri?

JA.

Lura nu inte i TS några dumheter här nu.



Citera
2010-12-21, 18:32
  #12
Medlem
Det kan vara skitfarligt.
Om du krockar kommer dom som en granat i ryggen på dig eller medåkare.
Annars ingen fara om dom är slut och urladdade
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback