Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2010-12-16, 11:20
  #25
Medlem
orvarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Boxton
Har för mig att däcket riskerar att sprängas om man bara kör in en kniv i det, först måste man lufta det något. Men jag kan ha fel

//Box
Då "Mythbusters" testade att skuta 12ga slug i ett lastbilsdäck,blev det bara ett hål i sidan på däcket,så någon sprängning tror jag inte man behöver räkna med..
Citera
2010-12-16, 11:25
  #26
Medlem
orvarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av thesquid
Ska sätta stopp för en yrkes kriminell person som är beroende av sin bil för att kunna utföra sinna brott.
Knipa av bromsrören?

Två burkar startgas najjade runt grenröret?

Lossade hjulbultar?

Eller blir det för bra?
Citera
2010-12-19, 21:40
  #27
Medlem
BosseBetongs avatar
Vatten istället för bromsvätska, fogskum i brumröret, är det en bensinbil kan du plocka bort väsentlig del av tändsystemet & gömma det

Om du nu måste punka däcket, så gör det på däcksidan, då går det inte att plugga
Citera
2010-12-19, 22:13
  #28
Medlem
rebbans avatar
Kniv i sidan eller ev en syl. Har du tid så lägg en sten innanför ventilhatten och skruva på den så skadar du inte däcket om du har samvete...
Citera
2010-12-20, 20:56
  #29
Medlem
OrakelSpektakels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av thesquid
Ska sätta stopp för en yrkes kriminell person som är beroende av sin bil för att kunna utföra sinna brott.
Sure
Citera
2010-12-20, 21:05
  #30
Medlem
Forbliranonyms avatar
Batteri driven skruvdragare med en 6 mm borr i det kommer göra susen i musen.
Citera
2010-12-20, 21:18
  #31
Avstängd
Alla dom däck som "en som jag känner" har skurit sönder, har han gjort med kniv.
Låter ingenting "säger han" och luften är ute på en sekund.
Men kom ihåg, hellre yrkeskriminell än parkeringsvakt, beror ju helt på vad han gör i sin yrkeskriminalitet.
Stick i stället sönder däcket på någon som utnyttjat sin position i samhället och behandlat andra som avfall.
Citera
2010-12-20, 21:39
  #32
Medlem
OrakelSpektakels avatar
Lyssna på farsan Baloo nu!

Du smyger inte och punkar andras däck. Du går fram till vederbörande och straffknullar han med grovsalt, rakryggat!
Citera
2010-12-20, 21:43
  #33
Medlem
OrakelSpektakels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rebban
Kniv i sidan eller ev en syl.
Syl i slitbanan går att laga. I skuldran, köpa nytt.
Citera
2010-12-20, 22:10
  #34
Medlem
rebbans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OrakelSpektakel
Syl i slitbanan går att laga. I skuldran, köpa nytt.


Jupp det går att laga därför skrev jag i sidan.
Citera
2024-01-12, 09:21
  #35
Medlem
annanmedlemss avatar
Massiv bump men är detta det bästa sättet att förstöra någons bil på? Jag går just nu i tankarna. Att bränna upp den känns som overkill, då andra bor i närheten, men om "hen" (avskyr det ordet) kör ihjäl sig på motorvägen så är det OK för min del.

Men dyrast att fixa? Har fått tips om att sätta lim vid rutorna så att elhissarna går åt helvete. Annars? Sparka sönder avgasröret? Kofot och gå loss lite? "Bara" repa med skruvmejsel?

Vill gärna ha både tysta och högljudda tips. Allt tas tacksamt emot. 👍
Citera
2024-01-19, 21:00
  #36
Medlem
Cp-Spasmers avatar
Hugg en morakniv rätt hårt i varje däcksida. Det går snabbt och låter ingenting mer än luften som far ut.

Ha inte ihjäl någon.
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback