Apple lever på sin marknadsföring, inte på vad produkterna levererar. Att äga apple produkter = bäst och hög status, utan några logiska grunder som ligger bakom. Det bara "är" så.
Ipod för flera tusen --> Det finns mp3 spelare för några 100 som har samma funktioner, funktionalitet och "kvalitet".
Iphone --> Det finns (android) mobiler för tusenlappar mindre som är minst lika "bra", om inte bättre.
Mac --> Varför köpa en dyr mac, med svag prestanda, när man kan få en 5 gånger bättre pc för mindre pengar?
Att köpa en mac, ja det är som att köpa en 5 år gammal pc om man ser till prestandan. Nja, inte riktigt. Det är ju annat fysiskt utseende, annat operativsystem och en mus med en enda knapp (högerknappen sitter på tangentbordet, rofl).
Följande trådar kanske kan få dig som offer att blir räddad från hypen?
https://www.flashback.org/t1378720
https://www.flashback.org/t291009
https://www.flashback.org/t1008393
Ett gott uttryck, när det gäller apple, lyder: Du kan ju göra allt du gör på en x på en y och vice versa, skillnaden när det gäller mac och pc är dock att prestandan är mycket sämre samt att den är fan så mycket dyrare.. Iphone är bättre, om vi bortser från överpriset, för där finns iaf prestandan.