Citat:
Ursprungligen postat av karlstrom16
Köpte en framvagn till en japanskbil på en skrot. När kom dit så såg jag killen stå framför ett litet berg av bilbatterier som han hällde spillolja på så att de skulle hålla sig "fräscha" där ute i kylan. Brevid var en hög med domkrafter, de som finns i varenda bil, även dem fick sig ett spray med den gamla motor oljan! Seiöst!
Sen finns det två skrotar här i Hbg som har stelkoll på allt och allt ligger på sin plats i hans stora lagerhus!
Sen undrar jag vad ett nytt batteri kostar 500-700 beroende på modell medans ett beganat kostar mellan 200-300 utan garanti då de för det mesta är i katografi 3 vilket netyder att det kan sluta fungera efter 10ninuter eller 1 mil!
Jag hade bog tagit busseb ett tag tills jag kunde ga pengar tikk ett nytt!
Jag startade tråden just för att kolla om det var lönt att köpa ett batteri på skroten eller inte.
Har kollat vad ett nytt batteri kostar och på billigaste stället kostar det 700kr till min bil.
Ett batteri du köper på skroten är ju inte nytt och håller kanske inte lika länge som ett nytt men att det är hopplöst att köpa på skroten skulle jag nog inte vilja påstå. Efter att ha kollat runt lite så har jag fått veta att ett begagnat kostar 150-300kr.
Köper du för 150kr så får du kolla det själv och köper det som det står men betalar du 200-300kr så får du ett batteri som är testat samt att det var 1 månads garanti på ett ställe. Visst, det är inte perfekt och det kan gå sönder men med tanke på att bilen det gäller troligen inte håller så länge så kan det nog vara en okej att köpa ett batteri från skroten.