Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-11-29, 00:34
  #1
Medlem
Skaraborg2s avatar
1997 kom en ung kvinna tidigt till Starbucks butik i förorten Georgetown i Washington D.C. för att öppna denna. Hon fann då dörren till butiken olåst och inne i butiken var det rörigt. Strax därefter upptäcker hon kroppen av den 24-åriga kvinna som var butikschef . Hon ligger på golvet och är död. Hon har blivit skjuten fem gånger.

Alldeles därefter upptäcker hon ytterligare två döda unga män som också ligger på golvet. De har, precis som butikschefen, blivit avrättade. Dessa båda är 18 resp. 25 år gamla och hade också arbetat i denna butik.

Kassaskåpet är orört. I detta ligger $ 10.000. Det hela verkar vara ett rån som hade gått snett. Detta visade sig vara riktigt när väl GM blev gripen drygt ett år efter morden.

En bekant till GM, kallad "The Barber" gick med på att hjälpa polismyndigheterna. GM hette Carl Cooper och var en våldsam kriminell ung man. Han blev sedermera dömd för "Starbucks-morden" och erhöll dödsstraff. Om jag nu minns rätt så ändrades dödstraffet till livstid utan chans till att kunna bli benådad.

Någon annan som har hört talats om dessa grymma avrättningar förut? Kanske med ytterligare information om fallet?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback