Citat:
Ursprungligen postat av Krafse
Du ska inte göra någonting. Varför i hela friden vill du få en idiotstämpel på dig? Vem vill anställa en bipolär mupp?
Ta förnuftet tillfånga och bättra dig istället, man behöver inte en massa diagnoser applicerade för att fylla ut ens tomma personlighet, det blir inte bättre för det.
Bipolär en
allvarlig psykisk sjukdom (lägg märket till ordet
sjukdom), som obehandlad kan bli värre och tillslut ge kroniska symtom. Att upptäcka den i tid innebär ofta högre livskvalitè och kan få den drabbade att kunna leva ett normalt liv. Det kan man inte om man bara skiter i sjukdomen och låter den eskalera.
Så man får ingen idiotstämpel på sig, man får hjälp och kan bli mycket bättre. Det där är bara löjligt beteende att säga sådana saker.
Fast ja, nu kanske jag brusade upp onödigt p.g.a att jag är bipolär och för att en släkting till mig sa precis samma sak som du när jag fick diagnosen. Men jag tycker det är sådan idiotisk sak att säga.