Citat:
Ursprungligen postat av Media
Brukar katter hålla varandra sällskap som stöd under liknande processer?
haha, "uppfödare", det är bara sjuka människor som medvetet avlar på katter. Skulle kunna kalla mig med de kullar mina katter har bakom sig för "uppfödare" isf.
Har ni någonsin sett en hormonstinn katt precis innan förlossning? Senast det blev kattungar här låg mor katt och slickade en unge från föregående kull i röven och försökte typ amma honom, som att förlossningen var klar och nu hade hon fött sin unge. De är inte riktigt klara i huvet av förståeliga skäl, så även fast de inte väser, eller springer därifrån mittuppe i ett av deras livs mest intensiva, påfrestande ögonblick bör man inte tro man gör katten en tjänst.
Ja, faktiskt.
En uppfödare i min närhet brukar ha andra katter till hjälp, som barnmorskor, när hennes katter ska föda.
Hon har sett skillnad på när kattmammorna får sällskap och inte sällskap, när de får hjälp går förlossningen bättre och de andra katterna är inte oroliga, inte kattmamman heller.
Uppfödare för mig är de som föder upp katter seriöst, inte de som har det till hobby.
Man märker på katten om den är lugn med sällskap eller inte, om man tar ungar på sin katt antar jag man känner sin katt och vet vad den vill.
En av uppfödarens katter skulle lämnas ensam en stund under förlossningen, med en kattungen halvvägs uten följde den efter sin matte, den ville inte vara ensam.
Hon tog tillbaka kattmamman och lade henne i bädde och stannade hos henne resten av natten och förlossningen gick lugnt och fint.
Hon har alltid en kattbarnmorska med när det ska förlösas, det fungerar bäst.
Om du ska berätta om dina erfarenheter så gör det på ett trevligt sätt så tar folk dig på allvar, när du idiotförklarar och bär dig åt så vill ingen ta åt sig det du skriver.
Tror inte du är så otrevlig egentligen.
Nästa gång du tycker något är tokigt här inne så skriv med respekt, då får du respekt.
Ha det gott.