Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-11-20, 00:01
  #1
Avstängd
Tjena, jag är som sagt självlärd när det gäller att spela gitarr. Spelat i snart ett år så är iofs fortfarande nybörjare men tycker ändå att jag kommit en bit på vägen Jag har nu samtidigt fått intresse för att lära mig att spela keyboard och letat över hela internet i princip efter ett förståeligt sätt att lära mig detta på. Hittar dock inget som känns konkret mer än oändlig traggling med hur man läser noter m.m.

Undrar därför om det finns något sätt att kanske använda sig av det man lärt sig inom gitarr när man lär sig att spela keyboard eller om det helt enkelt finns några andra sätt att lära sig på som gör att man slipper mycket av den tråkiga delen där man bara sitter och nöter olika saker.

Jag har helt enkelt gått efter metoden att själv lära mig ackord som jag sedan försökt att spela låtar med hjälp av. Även prövat att försöka lära mig en låt genom youtube men det krånglar så fort det handlar om att spela med båda händerna. Inte kommit längre än att ha lärt mig "the final countdown" samt några "major" ackord

Hjälp skulle verkligen uppskattas!

MVH
Ivrig blivande musiker
Citera
2010-11-20, 00:07
  #2
Medlem
Snyggs avatar
Om du har lärt dig att spela gitarr med hjälp av gehör bör det inte bli några problem att lära sig keyboard. Jag är självlärd piano/keyboardspelare sedan jag var jätteliten, och har lärt mig tack vare gehör. Så mitt tips ifall du har något gehör att tala om är att gå den vägen. Jag kan inte noter alls.

Det du då kan göra är att kolla youtube tutorials, i kombination med att du lyssnar och provar dig fram, så har jag lärt mig mycket.

Men som sagt, har du gehör, skit då i noterna.
Citera
2010-11-21, 00:11
  #3
Medlem
SunSunJes avatar
Du kan ju alltid försöka lyssna dig till lärdomen, om man säger så Annars finns de väl massa tabs till massa låtar?

Vilken genre ska du spela föresten? Klassisk? Punk? Pop?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback