Citat:
Ursprungligen postat av Giorgi
Förklara paradoxen, och även varför I måste få (I=2pi) just det värde det får och inget
annat, genom att identifiera (och tolka!) den potentialfunktion Φ(x, y) vars gradient är
lika med F. (Ledning: Det kan underlätta att identifiera de kurvor (⊥ ∇Φ) längs vilka Φ
har konstant värde - de s.k. ekvipotentiallinjerna.)
Det är den sista delen av uppgiften, Integralen (I) är sluten kurva, en cirkel som har radien 1, vilket ger ett värde på 2pi vilket är en paradox eftersom man tidigare har visat att det är ett konservativt fält.
Som Bromskloss säger så ska ditt φ vara ett skalärfält.
Men rent "fysiskt" tror jag att följande kan ge en bild av varför paradoxen uppstår:
Tänk dig fältet som ett flöde; t.ex. vatten som flyter runt, med hastighet som ges av
F(x,y) i varje punkt.
Då mäter ∇×
F rotationen av
F, som namnet antyder, det vill säga i vilken mån vattnet "virvlar runt" en viss punkt. Vi vet då att om rotationen är noll överallt, så kommer integralen av fältet längs en sluten kurva vara 0, det vill säga fältet är konservativt.
Paradoxen är att ∇×
F = 0 överallt för ditt fält, men integralen längs slutna kurvor är inte alltid 0. Lösningen är, som du säkert redan kommit fram till, att ∇×
F = 0 inte alls gäller överallt, ty det gäller inte vid origo.
Rent "fysiskt" kan man se det här om man ritar upp pilarna längs med vattnet flödar; man kan se att det åker runt runt i koncentriska cirklar, men flödar snabbare och snabbare ju mindre radien är. (Det är 1/(x² + y²)-delen som gör detta.) Detta gör att det blir en enda virvel i origo, där vattnet strömmar runt jättejättefort.
Det är alltså denna rotation, bara i origo, som gör att hela flödet "snurrar" runt origo, och därför blir inte integralen av flödet längs med en sluten kurva som omsluter origo inte noll.