Citat:
Ursprungligen postat av
SB2C
Precis. Sverige är ett land som ligger mycket bra till om vi jämför oss med resten av världen. Det betyder inte att vi är helt rena, men korruptionen är mycket låg. Vi har en lag som ger oss rätt att gå in till vilken myndighet som helst och kräva ut alla offentliga handlingar, vi har massmedia som inte tar order av makten, vi har ett rättsväsende som inte är korrupt och politiskt och vi har en befolkning som är utbildad och inte accepterar korruption. Sen finns ju en tendens att om man är en foliehatt så beror ALLA beslut som man inte tycker om på korruption och allt man inte tycker om ör korrupt.
Oj, du har verkligen höga tankar om staten du.
Är inte rättsväsendet korrupt och politiskt? Oj, det var verkligen nyheter. Vad skönt att vi äntligen har tagit oss förbi det. En utbildad befolkning är heller inte samma sak som en medveten befolkning, många gånger tvärtom och det där med att kunna kräva ut offentliga handlingar är verkligen en princip med undantag. Och du ser säkert inte heller några problem med att staten ger bidrag till olika privata mediehus (som i allt mindre grad granskar makten), vilket i vissa fall skulle kunna tolkas som ren korruption.
Att politiker efter sitt politiska uppdrag går och får höga poster inom privata företag är säkert inte heller ett problem i din värld. Skönt att Sverige är så oskuldsfullt fortfarande.