Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-11-17, 20:53
  #1
Medlem
Ännu en fråga.

Jag undar över spelteori. Jag vet att spelteori innehåller 2 olika aktörer med 2 olika utfall för varje aktör. Spelteori innehåller också Nashjämvikt (då ingen av aktörerna vinner på att ensam byta strategi) och Dominant strategi (den strategi som är bäst oberoende vad konkurrenten gör). Jag har väldigt ofta problem med att se dessa två, trots att jag vet definitionen. Det verkar så enkelt, men ändå så tycker jag att det är svårt. Vet ni någon enkel väg för att komma fram till svaren? T.ex. på denna spelteorin.

1. En golfbana med 9 hål ligger nära ett företag som har en produktion med ett starkt illaluktande utsläpp som följd. De som driver golfbanan funderar på att bygga ut den till 18 hål men vill att företaget ska installera en reningsanläggning som leder till att utsläppen minskar. För golfbanan respektive för företaget ser vinstsituationen ut enligt nedanstående matris (golfbanans resultat anges först inom respektive parentes, det andra värdet är företagets).


Företaget

Utan rening Med rening

9 hål 4,6 7,4
Golfbanan
18 hål 5,6 8,4


a) Vilken är den dominanta strategin?

b) Vilken är Nashjämvikten/Nashjämvikterna?

c) Finns det en förhandslösning som gör att man kan nå den samhällsekonomiska optimala situationen?

d) Om lagstiftaren bestämmer sig för att företag som släpper ut illaluktande avfall är skadeståndsskyldiga, hur högt måste skadeståndet vara för att den samhällsekonomiskt korrekta lösningen ska nås?

fråga a) och b) är de viktigaste

tack för svar!

mvh
Lotta
Citera
2010-11-17, 21:48
  #2
Medlem
BaalZeBubs avatar
Jag känner igen många av de element du använder(dvs de spelteoretiska delarna), men inte de som förefaller vara mer företagsekonomiska. Var kommer denna teoribildning från?
Citera
2010-11-17, 22:11
  #3
Medlem
en kopp kaffes avatar
Företaget vinner absolut ingenting på rening, oavsett hur golfklubben väljer att göra. Golfklubben gör som störst vinst då de bygger ut till 18 hål. Således måste det vara en dominanta strategin?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback