Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 4
  • 5
2012-06-27, 04:27
  #49
Medlem
Zomrazils avatar
Riktigt usel film minsann. Första gången man såg Voldemort-tanten rös jag en smula, men sen gick det bara utför, inte det minsta läskigt efter det, bara tråkigt och irriterande.

Harry Potters agerande och hans resonemang var katastrofalt idiotiska hela filmen igenom, och som grädde på moset hade den det tråkigaste slutet jag sett på oerhört länge. Inga intressanta vändningar, och det enda som gjorde filmen lite oförutsägbar var att den var ovanligt jävla förutsägbar (om ni förstår vad jag menar). Vet över huvud taget inte varför jag såg den här filmen från första början, då jag hade förstått redan innan att den skulle vara usel.
Citera
2012-09-15, 22:21
  #50
Medlem
Ett genuint hantverk, föga originell men underhållning för stunden. Tydliga influenser av "The Others", "The Ring", "Barnhemmet" och ganska lik "The Awakening" i sin dramaturgiska uppbyggnad. Daniel Radcliffe som Arthur var dock inte trovärdig; hans minimalistiska skådespel kändes ansträgt i sammanhanget - har han bara ett uttryck? Cinematografin och mise-en-scene var dock på pluskontot: Fina miljöer och bra kameraarbete. Ljudet var överlag bra, och särskilt effekterna som var utstuderade för att skrämmas.

3/5.
Citera
2012-10-20, 15:07
  #51
Medlem
bara skrämselteknik rak igenom trodde man skulle få se något mer av uppgörelse... men nej simpel skräck helt enkelt.
Citera
2012-12-29, 03:02
  #52
Medlem
xtrftw1337s avatar
Jag tycker inte om Daniel Radcliffe (Harry Potter) som skådespelare.. känns som att han läser av alla sina repliker från ett papper i Harry Potter filmerna. Men i denna film så gjorde han faktiskt ett bra jobb på den fronten.
Kändes dock som att han hade never av stål i denna film, går in i rum som en annan skulle sprungit helt mot det andra hållet eller fått en hjärtattack av.

Men filmen skrämde mig rejält vid några tillfällen.

Annars så var hela historien inget speciellt att fundera över, en vanlig spökhistoria.

7/10 av mig.
Citera
2013-07-31, 16:08
  #53
Medlem
JBugsters avatar
Hade hört mycket bra om den här filmen, så jag slog på den med tjejen i hopp om ett par ordentliga adrenalinkickar och kanske lite extra närhet och kramar inpå natten.

Tjejen skrattade till några gånger för att effekterna var så dåliga. Själv ryckte jag till en gång, men det var mest för att jag tittade bort från skärmen och var oförberedd när något flög upp.
Handlingen var väldigt fattig eftersom hela senare halvan av filmen saknade repliker, och man förstod egentligen inte vad de höll på med i huset. Istället för att göra något rationellt så gick Daniel Radcliffes karaktär bara mellan de olika lätena.

Enda riktiga pluset jag kan ge var att de var bra på att bygga upp spänningen, jag satt hela första delen av filmen på helspänn och trodde att något riktigt skitläskigt skulle hända. Första gången man såg damen t.ex., det var sådär lagom läskigt. Problemet var att kimaxet aldrig riktigt kom, det fortsatte vara ett uppbyggande av spänningen rätt igenom hela filmen.

Får ett väldigt lågt betyg, 3,5/10.
__________________
Senast redigerad av JBugster 2013-07-31 kl. 16:11.
Citera
2013-07-31, 16:18
  #54
Medlem
JBugsters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zizierzrogba
Den var ingen höjdare, faktiskt en av de sämre skräckfilmer jag har sett. Plus till miljön och fotot dock.

Jag hoppade till en gång i början, men sedan var ju allt oerhört förutsägbart och meningslöst. Det kändes som att man väntade på något som aldrig kom.

Exakt såhär.

Kan hända att jag varit lite mer på helspänn om jag inte haft tjejen tätt intill mig, men fortfarande så hade jag saknat pay-offen som aldrig riktigt kom.
Citera
2015-10-11, 20:53
  #55
Medlem
Jag vet att det är en gammal tråd, men eftersom jag såg filmen igår tyckte jag det lämpar sig att skriva här. Inte minst för att få lite jämvikt i debatten så man inte blir avskräckt när man läser kommentarerna här.

Jag tycker det är en bra film. Det är en klassisk spökhistoria som säkert gör sig bättre i bokform, men tack vare snyggt foto och rätt stämning funkar det riktigt bra som film.


I den här tråden kan man läsa kommentarer som "Handlingen var väldigt fattig eftersom hela senare halvan av filmen saknade repliker, och man förstod egentligen inte vad de höll på med i huset". Det blir bara pinsamt när man uttrycker sig så. Jag rekommenderar att ladda ner text så kanske ni kan hänga med bättre. Våga vara den som erkänner att man vill ha text. Själv skulle jag tycka det var oerhört frustrerande om jag "inte förstår varför de är i huset". Visst, det är lite"jurist-engelska" i början men inget som är omöjligt att förstå.

Det är pinsamt att recensera filmer där man egentligen inte fattat handlingen fullt ut eller att man halvsover igenom filmen. Ska man uttala sig så bör man vara rättvis mot filmen. Jag har själv sett filmer då jag tappat fokus pga trötthet eller rastlöshet. Men då vet jag om det och antingen ser jag om filmen eller så avstår jag från att betygsätta den. Det kan förstöra sidor som IMDB eller motsvarande sidor

Jag såg en annan skräckfilm, Babadook under veckan också. Den tyckte jag var sämre och med fler klyschor. Dock verkar jag vara ganska ensam om det.

Nu är jag inte en sådan person som blir rädd av skräckfilmer (tyvärr, skulle jag vilja tillägga) och kollar helst på dom så sent som möjligt och helst ensam för att komma i så rätt stämning som möjligt. Jag vill egentligen bli lika skrämd som jag blev när jag såg The Shining när jag var 12 år men så är det säkert för de flesta.
Nu blir jag nöjd om det är en välgjord film med bra historia så att man kan leva sig in i den.

Den här kommentaren stack iväg lite grann. Det jag ville säga var att det är en bra spökfilm som är värd att se.
Citera
2015-10-14, 22:33
  #56
Medlem
Rosa-Panterns avatar
Minns när jag gick och kollade den här på bio. Det var ju Radcliffes första film som släpptes på svenska biografer efter Harry Potter-filmerna.

Jag satt och myste när jag såg hur många morsor som tagit med sina ungar att se filmen i tron om att det var någon ny film i Harry Potter-stuk, vissa av ungarna ropade till och med "Harry Potter" då och då! Flera av dessa familjer lämnade filmen i förtid muttrandes.
Citera
2022-12-04, 09:00
  #57
Avstängd
Iwannakissrihannas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Deedle
Daniel Radcliffe som spelar Harry Potter i Harry Potter filmerna ger sig nu ut på skräckisäventyr, nu har vi äntligen fått se lite bilden från filmen, jag tycker det ser grymt ut, Daniel i skägg, jovars!

http://themovieblog.com/2010/11/firs...woman-in-black
IMDB: http://www.imdb.com/title/tt1596365/

Diskussion-

1. Skönt att ha Daniel utanför Hogwards?
2. James Watkins (Eden Lake, My little eye) som regissör? Grymt eller garanterad flopp?
Eden Lake var succé då mindes jag och den fick bra betyg.

Jag kan tänka mig radcliffe passar i skräckgenren.
Citera
2022-12-05, 19:24
  #58
Medlem
6stringlevins avatar
Jag gillar Radcliff och tycker han uppvisar ett sällsynt mod (tex spela lik i the swiss army man). Tycker han verkligen försöker.
Men då har jag aldrig sett harry potter filmerna.

Men denna woman i black var ingen bra film vill jag minnas. Runt 2a.
Citera
  • 4
  • 5

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback