Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-11-15, 09:28
  #709
Medlem
Lord-Igors avatar
1. Muslim Mona.
2. Köpa en massa Toblerone.
Citera
2010-11-15, 09:32
  #710
Medlem
the_mechanixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Karman
Jag tycker du feltolkar verkligheten och historien lite. Det är den klassiska socialdemokratin som lett oss dit vi är idag. Dvs. ett högskattesamhälle där egna initiativ och företagande motarbetas. Det är den långsiktiga socialdemokratiska politiken, som nu Moderaterna apat efter, som gjort och fortfarande gör så att Sverige stadigt rasar i alla komparativa mätningar länder emellan.
Just därför som jag skrev "med en del undantag". 50-talets folkhemspolitik är väl lite det jag tänker på, den tiden kan man väl knappast beskylla för att vara ett högskattesamhälle.

http://www.ekonomifakta.se/sv/Fakta/...r/Skattetryck/

Vad gäller eget företagande på den tiden vet jag inte, men kan inte tänka mig att det var lika illa som med dagens såsseri.
Citera
2010-11-15, 09:43
  #711
Medlem
Veasellls avatar
Vad sägs som om vi postar iväg en massa toblerone som en vänlig flashbackhälsning till vår käre mona?
Citera
2010-11-15, 09:57
  #712
Medlem
the_dude82s avatar
Nu måste det väl ändå bara bli en kvinna. Det får inte bli så att en kvinnlig partiledare bara var en parantes. Dessutom tycker jag att det är dags för en invandrare. Nalin Pekgul alltså.
Citera
2010-11-15, 09:58
  #713
Medlem
the_dude82s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MADjAN
Seriöst, vad fan är detta för kommentar?

"Jag har inte tänkt mig den rollen. Jag är en medelålders vit man. Det finns mer spännande kandidater än så."
- Anders Lago, kommunalråd Södertälje.

Skäms han för att vara svensk eller vad är grejen?


Ganska så genomvidrigt sagt faktiskt. Det är nog det sämsta man kan vara idag, medelålders vit man.
Citera
2010-11-15, 10:02
  #714
Medlem
hurvardetnus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skogswald
Vill ju gärna tro att (s) lyfts till en ny nivå nu.
Återstår ju dock att se.

Jag är av uppfattningen och hoppas att de istället sjunker ner ytterligare en nivå.

Vad det gäller ny partiordförande för S så ska de inte ta exempelvis Bodström, Nuder, Östros eller ett annat känt namn, risken eller rättare sagt förändringen inom S kommer då inte inträffa utan politiken kommer gå i samma hjulspår som innan.
Om de nu vill ha nytt blod och ny politik så ska en person som är ett oskrivet blad in, innan S vänder sida.
Citera
2010-11-15, 10:08
  #715
Medlem
hurvardetnus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av the_dude82
Nu måste det väl ändå bara bli en kvinna. Det får inte bli så att en kvinnlig partiledare bara var en parantes. Dessutom tycker jag att det är dags för en invandrare. Nalin Pekgul alltså.


Annars tycker jag att S borde värva lite friskt blod från MP och locka över
Yvonne Ruwaida att bli S nya partiordförande.
Citera
2010-11-15, 10:14
  #716
Medlem
tryffs avatar
Ni kan vara lugna. Socialdemokraterna har så stora inre spänningar mellan vänster och höger att man kommer att välja en svag ledare med ett så luddigt budskap att det passar båda sidor.
Den luddiga politiken kommer att fortsätta.
Citera
2010-11-15, 10:27
  #717
Medlem
Rainst0rms avatar
Alliansens bästa valarbetare avgår Har dock svårt att se att hennes efterträdare skulle lyckas bättre.
Citera
2010-11-15, 10:39
  #718
Medlem
viking76s avatar
Hon kanske kan göra reklamfilmer åt Toblerone.
Citera
2010-11-15, 10:47
  #719
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av the_mechanix
Just därför som jag skrev "med en del undantag". 50-talets folkhemspolitik är väl lite det jag tänker på, den tiden kan man väl knappast beskylla för att vara ett högskattesamhälle.

http://www.ekonomifakta.se/sv/Fakta/...r/Skattetryck/

Vad gäller eget företagande på den tiden vet jag inte, men kan inte tänka mig att det var lika illa som med dagens såsseri.

Jag förstår hur du tänker och till viss del har du rätt. Men jag menar också att Mona är en produkt av sossarnas grundinställning, som de haft genom alla år (även om de på 50-talet inte hunnit så långt i sitt projekt) , ett kravlöst högskattesamhälle.

Därför kommer det bli oerhört svårt för sossarna nu, det kommer absolut inte hjälpa att bara byta partiledare. Man måste i grunden försöka hitta en ny politik, men när nu Moderaterna tagit över vad de gamla gråsossarna stod för, blir en vänstersväng det enda alternativet. Där väntar en ökenvandring.
Citera
2010-11-15, 11:07
  #720
Medlem
MrTomtes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dsndss
Varför tror alla att en ny partiledare kommer leda socialdemokraterna till seger i nästa val? Jag skulle säga att det här enbart är dåligt för socialdemokraterna? Vad är oddsen för nytändning och 40% seger? Minimal om du frågar mig, tippar på att S hamnar runt 20-25% nästa val på grund av alla de här "skrällarna". Partiet faller ju sönder, det kommer inte att resa på sig.

Hur tänkte du i november 2002? Tänkte du att... nu har Moderaterna fått 15% och gjort sitt sämsta val i mannaminne. Man har en partiledare med en utstrålning som en hög småsten i en djup och mörk skog. Nu jävlar kommer Moderaterna att vinna nästa val!? Inte? Nej, inte jag heller

Det finns många skillnader mellan Moderaterna 2002 och sossarna 2010 men även en rad likheter. Om sen sossarna klarar av att göra samma moderniseringsresa som Moderaterna gjorde återstår att se. Jag är liksom du skeptisk men inte pga att sossarna ligger i aska och ruiner just nu för det i sig är snarare ett plus för nu får man chansen att sopa rent och bygga nytt.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback