Citat:
Ursprungligen postat av gibsonSG
Kroppen ser väl ut lite som en reversed firebird, så det ska väl inte vara problem med den. Är lite konstigt långt avstånd stall-stallmick, och halsmicken sitter ju mer i mitt-position. Men det mäter du väl fram noggrannare sen.
Angående huvet så kan Parker få huvudet på sin Nitefly att hålla ska väl det där funka också. Fast du lär antingen få lite jobbiga vinklar mot översadeln, eller väldigt långt mellan sadel och stämskruv? Kanske vore smartare att behålla designen med hål i mitten men sätta stämskruvarna 3+3 istället?
aa. en reversed fierbird stämmer nog rätt bra, men när jag ritade den så försökte ja göra denj så unik som möjligt. men de e nog rätt svårt me tanke på att de bara finns så många sätt att designa en gitarr utan att den blir för tung på ena eller andra sidan och därför otymplig att jobba med. (tänk flying V

Men jag drog själv många paralleller till Montgomery Airline gitarrerna. ang. mickar o sånt så skrev jag ju att inget är i skala. och då menar jag i förhållande till varandra, så de måste ju såklart fixas till och detaljerade mått och vinklar måste räknas fram innan något arbete påbörjas

. Huvudet tänkte jag ungefär som ett stratahuvud, fast med hålen i. så ja kan inte se några problem där. bara skissen som är lite off, och ja orkade inte rätta till. tänkte göra en mer verklighetstrogen bild i vektorgrafik snart.
Kollade Niteflyen också. Riktigt najs