Dåså mina bästa herrar. William Hahne has entered the building. Eftersom jag trots allt tillhör den snoriga internetgenerationen så är det nästintill tjänstefel att inte bemöta en tråd på Flashback som handlar om en själv.
Jag vill börja med att poängtera för alla dödsknarkarnazister här på Flashback att jag trots min snoriga uppsyn inte brukar uppfattas som helt bakom flötet, även om de flesta kulturberikare och meningsmotståndare förmodligen hävdar motsatsen.
Jag vet att jag i och med min klantiga fadäs (i form av en vattenattack) har piskat upp lynchmobben "media" samt "PK-lobbyn". Självklart var detta otroligt klantigt av mig, men snälla rara; sätt det här i relation till situationen. En bartender slänger ett kreditkort i ansiktet på en artonårig random-SDU:are som svarar med att kasta vatten tillbaka på denna person (bokstavligt talat, inte bildligt naturligtvis

) och blir utkastad. Ber om ursäkt (likt restaurangen å sin sida). End of story.
Att till och med folk på respektabla sidor som Flashback och Politiskt Inkorrekt tar illa upp och utfärdar fatwor mot en snorunge som agerar som tonåringar allra oftast gör, är nästintill sorgligt. Sätt er in i situationen själva; vad skulle du ha gjort när du var 18, sekunderna efter att en bartender kastat ett kreditkort i ansiktet på dig? Pussa honom på munnen och be om ursäkt för att du finns?
Jag är så klart ångerfull över det här. Framförallt över att jag belastat partiet med mitt agerande. Det var otroligt korkat och dumt gjort. Oavsett ålder och moralisk rätt så kan man inte företräda SD med annat än att man sätter partiets bästa i första rum, men jag känner samtidigt att hela situationen är så enormt överdimensionerad, helt out of space. Anledningen till att detta överhuvudtaget blev en diskussion är för att någon enstaka politisk motståndare från krogen piskade upp en ryktesspridning dagen efter, genom vilken media kontaktades och grova överdrifter spreds i syfte att smutskasta SD.
Att så sker inser jag såklart i efterhand och det är en verklighet man måste förhålla sig till. Och som jag kommer att förhålla mig till i framtiden. Verkligen, jag har lärt mig en läxa. Men alldeles oavsett det så tror jag att de flesta ändå kan se hur överdriven diskussionen är. En 18-årig SDU-medlem svarar på att få ett plastkort slängt i ansiktet med att slänga tillbaka vatten varefter han ber om ursäkt. Är det verkligen sådant fokus bör ligga på när vi granskar politiska partier? Samtidigt kommer riksdagsmän från andra partier undan med rena brott där media inte hänger ut dem med namn.
Mitt problem med de etablerade partierna och politikerna som gjorde att jag gick med i SD var att jag tyckte att de:
1. Drev en dålig politik
2. Drev en dålig politik trots att de vet att den är dålig (karriärsmässigt misstag att gå emot)
3. Snyltar skattepengar och inte tar sitt politiska uppdrag på allvar
Om sedan någon enstaka av deras ungdomsmedlemmar gör ett mindre snedsteg på krogen så har i alla fall aldrig jag tyckte att det står i proportion till punkt 1-3.
Men återigen, sorry för att jag gjorde er besvikna. Sorry för att jag inte vände andra kinden till. Jag ska bättra mig inför framtiden.