Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-11-04, 19:31
  #1
Medlem
Fris avatar
Enligt kortfattade nyhetsnotiser just nu.

Var det en oberoende guldbutik, eller nån i de tre stora kedjorna Hallbergs Guld, Guldfynd och Albrechts Guld? (som alla ägs av samma företag, för er som trodde att det rådde stenhård konkurrens i våra gallerior...) Finns det nån pantbank eller "Gold Buy"-butik i Jakobsberg som kan ha varit målet?

Rån riktade mot varor sägs ha ökat sedan tekniska lösningar har gjort kontanter allt svårare att komma åt. Med stigande guldpriser och ökad guldhandel, så skulle jag tro att guldbutiksrånen ökar, men stämmer det? Hur hittar man statistik eller andra indikationer på just vilka butiksbranscher som rånen ökar?
__________________
Senast redigerad av Fri 2010-11-04 kl. 19:34.
Citera
2010-11-04, 19:43
  #2
Medlem
NurseDiesels avatar
http://blåljus.se/display.asp?newsID...es/101104_guld
Citera
2010-11-04, 19:47
  #3
Medlem
Fris avatar
Tackar!

Jag ska undersöka hur det går att sammanställa nån form av trend-indikativ statistik ur deras rapportering.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback